İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türkiye'nin dört bir yanından öğrenciler ülke sorunlarını tartıştı

TED Kayseri Koleji 4’üncü Ulusal Forumu’nda Türkiye’nin dört bir yanından bir aya gelen öğrenciler, ülke sorunlarını tartıştı.

TED Kayseri Koleji 4'üncü Ulusal Forumu'nda Türkiye'nin dört bir yanından bir aya gelen öğrenciler, ülke sorunlarını tartıştı.


Kayseri'de, 3-6 Kasım arasında düzenlenen TED Kayseri Koleji 4. Ulusal Forumu'nun resmi açılış töreni 4 Kasım'da yapıldı. TED İstanbul, Ankara, Adana, Hatay, Atakent, Eskişehir, Malatya, Diyarbakır, Samsun, Alanya Mersin ve Kayseri kolejleri ile Ayazağa Işık Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Ankara Sosyal Bilimler Lisesi ve Tarsus Amerikan Koleji'nin katılımlarıyla gerçekleştirilen konferansta öğrenciler, ülke sorunlarını parlamento ciddiyetinde tartıştı.


TED Kayseri Genel Müdürü Arif Sırrı Şirin konferansın açılışında yaptığı konuşmada, “Okulumuz tarafından düzenlenen geleneksel TED Kayseri Koleji Ulusal Formu: TEKUF 4'e hoş geldiniz. Sizleri okulumuzda ağırlamaktan büyük mutluluk ve onur duyuyoruz. Ayrıca sizlere kusursuz ev sahipliği yapmak için aylar öncesinden büyük bir heyecan ve özveriyle hazırlıkları koordine eden yöneticilerimize, öğretmen arkadaşlarıma ve çok sevgili öğrencilerime de en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye'mizin farklı illerindeki 16 seçkin lisemizi temsilen gelen 160 öğrencimiz, 3-6 Kasım tarihleri arasında ülkemizi ilgilendiren çevre, sağlık, sanat, güvenlik gibi konularda, hoşgörü ortamında çeşitli güncel sorunları tartışarak çözüm yolları üretecekleri konferansın karşılıklı saygı, sevgi ortamında geçeceğine gönülden inanıyorum. Sevgili TEKUF katılımcıları, bu form işbirliği, takım çalışması, birlikte düşünme, ortak akıl yürütme, sinerji oluşturma, milli ve evrensel değerlere saygı duyma, hayal kurma, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma gibi becerilerinizin gelişimine katkı sağlarken en büyük kazancınız birbirinizi tanımak olacaktır. Sevgili gençler, sözlerimi cepheden cepheye koşarken iki dil öğrenen, 4 bin kitap okuyan, üçgen, dörtgen, açı gibi 48 tane geometri teriminin isim babası olan, Türk tarihinde ilk resim sergisini açan, dünyada başöğretmen unvanı almış tek lider, eşsiz devlet adamı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Bütün ümidim gençliktedir' veciz sözüyle sizleri işaret ettiğini belirterek hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.


TED Kayseri Koleji 4. Ulusal Forumu Proje Koordinatörü ve Lise Müdür Yardımcısı Erol Dede, “Şehrimiz Kayseri'de dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Ulusal Forumuna hoş geldiniz. 51 yıldır ülkesini, şehrini aydınlatan TED meşalesinin en köklü okullarından biri olan okulumuz da sizleri konuk etmenin mutluluğu içindedir. Sevgili Gençler, her biriniz farklı şehirlerden geldiniz, farklı deneyimlere sahipsiniz. Meseleleri ele alırken başarmanın etkili iletişimden geçtiğini unutmayınız. Bu nedenle gayretiniz bu gerçekler doğrultusunda birbirinizi tanımak ve anlamak üzerine olsun. Farklılıklara ve farklı düşüncelere saygı göstererek üreteceğiniz öneriler ve çözüm yolları ile bunu başaracağınıza yürekten inanıyorum” diye konuştu.


Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Özbakır ise, şunları kaydetti:


“Geleceğimizin teminatı olan gençlerin, Türkiye ve dünya sorunlarına farklı bakış açıları ve çözüm önerileri getirmelerini sağlayan TED Kayseri Koleji 4. Ulusal Forumu'na hoş geldiniz. Başarı ve öncülük ile özdeşleşen kurumumuzda sizleri ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz. Geleceği yaşatacak nesillerin çağdaş, ilerici, eleştirel düşünme gücüne sahip, soran, sorgulayan bireyler olmaları o toplumu doğrudan etkiler. Ülkemizin güncel sorunlarını tartışıp, çözüm yolları arayacağınız TED Kayseri Koleji 4.Ulusal Forumu'nda sizlere başarılar diliyorum.”


Lise öğrencilerinin belli komiteler içinde bir araya gelerek güncel konuları tartışıp, bir sonuca varmalarını ve vardıkları sonucu bir forum içinde sunmalarını sağlayan ulusal bir konferans olan 4. Ulusal Forumu, Konferans Başkanı Hasan Başkurt'un forum zilini çalmasıyla başladı. Forum, gerçekleştirilen etkinliklerin ardından dün sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.