İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Toplantısı yapıldı

Erzincan’da İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyon Toplantısı yapıldı.

Erzincan'da İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyon Toplantısı yapıldı. Toplantıya Erzincan Vali Yardımcısı Fatih Acar, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Halk Eğitim Müdürü Ziya Yavuz ve kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri katıldı.


Destekleme kurslarının önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü "Milli Eğitim Bakanlığında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün resmi, özel, sivil kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte verimliliği arttırılması işbirliğinin yapılması, koordinasyonun sağlanması gereksiz tekrarlara girmemek suretiyle kamu zararının oluşmaması başlıkları adı altında hayatının herhangi bir safhasında eğitimini devam ettiremeyen ya da örgün eğitimde örgün eğitimde eğitimini devam ettirmekle birlikte kendi eksikliklerini tespit edip bu eksikliklerini gidermek amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuran vatandaşlarımızı eğitimlerini aldıkları bir kurum Halk Eğitim. Halk Eğitim merkezimizde genel kurslar, mesleki kurslar ve okuma yazma kursları adı altında yıl içerisinde farklı kurslar açılmakta ve bunlara kursiyerlerin müracaatları neticesinde şartlar oluşmuşsa bu kurslar açılıp ve neticesinde gelenlere sertifika verilmektedir. Bir önce yıl toplam bin 78 kurs açmışız, geçen yıl bin 277 kurs açmışız. Bir önceki yıl kursiyer sayımız 23 bin 764, geçen yıl kursiyer sayımız 28 bin 183. Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesiyle birlikte mezun öğrencilerimizin destekleme kurslarına müracaat edenlerle birlikte geçen yıl Halk Eğitim Merkezlerimize başvuran kursiyer sayımız 33 bin 701, örgün eğitimde 40 bin 700 öğrenci yaygın eğitimde 33 bin 700 öğrenci. Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak açılmış olan kurslarda sene başı toplantımızda özellikle şunu istiyoruz; gereksiz tekrarlara girip de kamu zararı oluşturmamak madamında sizlerin bize tavsiye ettiği kamu kurum ve kuruluşları olarak, STK'lar olarak hangi kursları açarsak hem ilimiz açısından, hem kursiyerler açısından çok daha faydalı olup güzel neticeler alırız şeklinde önerilerinizi bekliyoruz. Dershanelerin kapatılma sürecinden sonra İl Milli Eğitim Müdürlükleri liseden mezun olan öğrencilerimize yönelik destekleme ve yetiştirme kurslarımız ve merkezimiz Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılmıştır. Önceki yıl ve geçen yıl bize müracaat eden kursiyer sayısı 300 civarında iken, bu yıl 568 müracaat vardır. Herhangi bir destekleme kursuna katılmak isteyenleri bizlere yönlendirme hususunda özellikle hepinizden bu desteği istiyoruz" dedi.


Milli Eğitim Müdürü Gün'ün konuşmasının ardından toplantı, işbirliği yapılan kurumların temsilcilerinin 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı için Yaygın Eğitim Faaliyetleriyle ilgili görüş ve önerileri, dilek ve temennilerinin gündeme alınmasının ardından sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.