" /> " />

İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Akne İzlerinde Erken Müdahale Çok Önemli!

" width="780" height="429" alt="">

Genellikle büyük, küçük her yaş grubundaki insanların başına gelen bazen de bir türlü kurtulamadıkları sorun olan akne'nin en sıkıcı yanının geride…

Genellikle büyük, küçük her yaş grubundaki insanların başına gelen bazen de bir türlü kurtulamadıkları sorun olan akne'nin en sıkıcı yanının geride bıraktığı izler olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, akne izlerinde erken müdahalenin önemli olduğunu kaydetti.
Aknenin onlu yirmili yaşlardaki insanların yaklaşık yüzde 80'ini, ve daha ileri yaşlardaki insanların yüzde 5'ini etkileyen bir deri sorunu olduğunu anlatan Saraçoğlu, “Bir çok akne sorunu özellikle hafif olanlar iz bırakmadan iyileşirken bazı vakalarda ciddi iz bırakan akne vakaları görülmektedir. Akne izlerini azaltmak için bazı krem formunda ürünler bulunmakla birlikte akne izlerinin tedavisinde lazer uygulamaları ve bazen küçük cerrahi müdahaleler gerekebilir” dedi.
Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, erken dönem akne izlerinde tedavinin önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti; “Sivilceler iyileşirken deride bir süre kızartılı veya kahverengi iz şeklinde bulunur. Bu süreç yaklaşık 6-12 ay sürer. Bu kızartılı lekeler aslında iyileşme dokusudur. Ve bu evrede yapılacak müdahaleler dokuda yeniden şekillenen yara iyileşme dokusunda bir çöküntü oluşmadan gerilemeye yardımcı olabilir. Bu amaçla uygulanan başlıca tedaviler; Pulsed dye laser uygulamaları, Kimyasal peeling, Yoğun atımlı ışık ( IPL) , Fraksiyonel laser peeling, Mikro iğneleme, Enzim peeling yöntemleri olarak sıralanabilir. Bu yöntemler ile deride yeniden şekillenen deri altı destek dokusunun normal dokusuna uygun yapılanması uyarılabilmektedir. Geç dönemde yani beyazlamanın oluştuğu ve çöküntülü akne izlerinde ise tedavi doğal oarak daha zor olur. Oluşmuş yara dokusunun derinliği ve akne izi ciddiyetine göre değişen uygulamalarla sorunlar tedavi edilirler. Bu amaçla uyguladığımız başlıca yöntemler; Laser peeling, Kimyasal peeling, Kök hücre enjeksiyonu, Deri altındaki yapışıklıkların subscion tekniği ile ayrıştırılarak dolgu ürünleri ile düzeltme gibi teknikler sayılabilir.”

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.