" /> " />

İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Karasu Çayı Kurudu Araban Ovası Susuz Kaldı

" width="780" height="429" alt="">

Araban ilçesinde yüzyıllardır akan Karasu Çayı tamamen kurudu.İçerisinde çeşitli balıkların bulunduğu Karasu Çayı, mevsimin kurak geçmesi nedeniyle…

Araban ilçesinde yüzyıllardır akan Karasu Çayı tamamen kurudu.
İçerisinde çeşitli balıkların bulunduğu Karasu Çayı, mevsimin kurak geçmesi nedeniyle tamamen kurudu. Kırkgöz su gözünün ana kaynağının oluşturduğu büyük küçük kaynayan pınarlardan oluşarak Araban Ovası'ndan geçip Fırat Nehrine dökülen Karasu Çayı'nın suyu ile çiftçilerin sulu tarım yapma imkanı buldukları ve ilçenin mesire yeri olarak kullandıkları Karasu Çayı'nın tamamen kuruması bölge tarımını da olumsuz etkiledi.
Çiftçiler Karasu Çayı'nın kuruması sonucu tarımda yeterli sulama yapamadıklarını ve artık ilçede kuru tarım günlerinin başlayacağından korkuyor. Araban Ovası'ndaki 320 bin dönümlük arazi için Karasu Çayı'nın büyük önem taşıdığını belirten çiftçiler, arazinin yüzde 40'lık bölümünün buradan alınan suyla sulandığını kaydettiler. Arabanlı çiftçilerden Erol Sülüker, Araban Ovası'nın uzun yıllardan beri bir kısmının Ardıl Barajı, önemli bir bölümü de Çat Boğazı Barajı ile sulanacağı söylentilerinin 55 yılı aşkın süreden beri devam ettiğini söyledi.
Sülüker, “Arabanlı çiftçiler olarak suya ihtiyacımız olduğu yaz mevsiminde Karasu Çayı'nın tamamen kuruması nedeniyle Araban Ovası susuzluktan can çekişiyor. Bir an önce Ardıl Barajı'nın tamamlanması ve Çat Boğazı Barajı'nın da inşaatının başlatılıp tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.