Vali Azmi Çelik, Alpu ilçesine ziyaret etti

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Alpu ilçesine giden Vali Çelik, ilçenin coğrafi konumu, eğitim ve sağlık durumu, sanayi gelişimi,…

Vali Azmi Çelik, Alpu ilçesine ziyaret etti

19 Ekim 2016 13:42

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Alpu ilçesine giden Vali Çelik, ilçenin coğrafi konumu, eğitim ve sağlık durumu, sanayi gelişimi, asayişi ve nüfusu hakkında Kaymakam Mehmet Zahid Doğu’dan bilgi aldı.
İl merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan ilçenin, Sakarya nehrinin kolu olan Porsuk ırmağı tarafından ikiye bölündüğünü belirten Kaymakam Doğu, ilçe halkının genellikle tarım, orman ve hayvancılıkla uğraştığını dile getirdi. İç Anadolu bölgesinin iklime sahip olan Alpu ilçesinin sulu tarıma çok müsait olduğunu aktaran Kaymakam Doğu, ilçe sınırları içerisinde; Gökçekaya baraj gölü, Çatacık ormanları, Karacaören Mahallesinde Saklı Kanyon, Büğdüz Mahallesinde Selçuklu Cami ve Uyuzhamam Mahallesinde Tarihi Hamam bulunduğunu söyledi. Geçmişten gelen kültürel zenginliklerine de sahip çıktıklarını bildiren Kaymakam Doğu, gümüş işlemeciliği el sanatları ustalarının bulunduğu ilçede, Savat adı verilen sanatın icra edildiğini belirtti.
Günün anısına Kaymakamlık Şeref Defterini imzalayan Vali Çelik, ardından Kaymakam Doğu ile birlikte Belediye Başkanı Rafet Demitaş’ı makamında ziyaret etti. Belediyenin ilçede yaptığı faaliyetleri anlatan Başkan Demirtaş, “İlçemizde en önemli iş gücü tarım, orman ve hayvancılığa dayanmaktadır. 1955 yılında Belediye Teşkilatı kurulan Alpu da, insanlar huzur içerisinde yaşamaktadır. İlçe halkımızın daha iyi bir ortamda hayatlarını sürdürmelerini sağlamak için, bizde belediye olarak gece gündüz çalışıyoruz” dedi.
Belediye ziyaretinden sonra Vali Çelik, Kaymakam Doğu, Başkan Demirtaş ve beraberlerindeki heyet, ilçede yapımı devam eden ve biten yatırımları inceledi. Anadolu Üniversitesi’nin Projesi olan Raylı Sistemler Merkezi (URAYSİM) inşaat çalışmalarını yakından inceleyen Vali Çelik, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.
URAYSİM Projesinin Eskişehir’e ve Alpu ilçesine büyük bir katkı sağlayacağına vurgu yapan Vali Çelik, projenin tamamlandığında, raylı araçların ve Yüksek Hızlı Tren testlerinin burada yapılacağını belirtti. Milli Yüksek Hızlı Tren üretim çalışmalarının tamamlandığı zaman URAYSİM’in kıymetinin daha çok bilineceğini dile getiren Vali Çelik, proje bittiğinde, hem ekonomik hem de istihdam anlamında bölgeye büyük hareketlilik geleceğini söyledi.
Trenlerin 400 kilometre hızla test edilebileceği merkezde; 50 kilometrelik test yolu, içinde statik ve dinamik testlerinin yapılacağı cihazlar ve makinaların bulunacağı atölyeler, araştırma ve eğitim binaları, konaklama yerleri bulunacak.
URAYSİM Projesi inşaat çalışmalarını inceledikten sonra Vali Çelik, Alpu ilçesinden ayrıldı. Vali Çelik’e bu ziyaretlerinde; İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Salih Söğüt ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Mumcu eşlik etti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ESKİŞEHİR HAVA DURUMU
21
°
C
Az Bulutlu
 • Cuma
  Az Bulutlu
  21°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  20°C
 • Pazar
  Yer Yer Sağnak Yağışlı
  20°C
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  17°C
ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
 • 25 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 24 Mart 2017
 • Cuma
 • İmsak :05:08
 • Güneş :06:47
 • Öğle :13:15
 • İkindi :16:44
 • Akşam :19:21
 • Yatsı :20:51
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.