İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Sarımsakta yaklaşan hasat zamanı çiftçinin umutlarını da yeşertiyor

Araban Ovasında ekilen sarımsakların hasat zamanının yaklaşması çiftçinin umudunu yeşertiyor.


Gazianteq'in Araban ilçesinde ovalarda Ağustos ayının ilk haftasında dikimine başlanan meşhur Araban sarımsağı, yeşermeye başladı. sarımsağın yaklaşan hasat zamanı çiftçinin de umudunu yeşertiyor. Eylül ayının ilk haftasında yetiştirdiği sarımsağı yeşertmeyi başaran ilk üreticilerden Erol Sülüker, "Araban Ovasında Türkiye'nin en kaliteli sarımsağı yetiştiriliyor. Meşhur sarımsağı Körhacıobası Mahallesi Karakuyu mevkinde bulunan 80 dönümlük arazide gerekli hazırlıkları tamamlayarak, Ağustos ayının ilk haftasında sarımsak dikimi yapmıştım. Sondaj yaparak çıkarttığım su ile gerçekleştirdiğim sulama ile sarımsaklar yeşermeye başladı. Yakın bir zamanda hasada başlarız" dedi. Sarımsak boyunun 10-15 santimetreye ulaştığını anlatan Sülüker, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi dikim öncesinde traktörümle hazırladığım arazide, önceden hazırlanmış olan tohumluk sarımsakları traktör yardımıyla dikimini yapıyoruz. Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşen büyük bir titizlikle yürüttüğümüz bu işlemin ardından araziyi belirli zamanlarla suluyoruz. Şu ana kadar her şey yolunda gidiyor. Yeşermeye başlayan sarımsaklarımızın boyu 10-15 santimetreye ulaştı. binbir emek ve masrafla yşetiştirmeye devam ettiğimiz sarımsakta, bu yıl bereketli ve bol kazançlı bir dönem geçirmeyi umut ediyoruz. Sarımsakları değerinde bir rakamla satarak, emeğimizin karşılığını alabilmeyi diliyoruz. Erken yeşeren sarımsaklar, bu yöndeki umutlarımızı da yeşertti" şeklinde konuştu.


İlçenin Körhacıobası Mahallesi'nin yanı sıra yaygın olarak sarımsak ekimi yapılan Köklüce, Yolveren, Dağdancık, Körhacıobası, Fakılı, Eskialtıntaş ve Ziyaret mahallerindeki üreticiler de umutla hasat dönemini beklediklerini ifade etti. Araban Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan, Araban sarımsağının kalite anlamında ülkenin en üst sıralarında bulunan bir ürün olduğunu belirterek,tüm üreticilere bol ve bereketli kazanç diledi. Doğan, "Araban sarımsağının yurt genelinde pazar sıkıntısı bulunmuyor. Sarımsak hasadının yapıldığı dönemde tüm yurt genelinde rahatlıkla pazar bulan meşhur Araban sarımsağı, kalitesi nedeniyle de en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Ayrıca meşhur sarımsağımızın üretimi ile hem ülke hem de ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyor'' diye konuştu.


Doğan, geçen yıl Araban Ovası'nda 40 bin dönüm civarında alanda gerçekleşen sarımsak dikiminin bu yıl da dikim sezonunun sürdüğünü dikim sezonu tamamlandığında bu yıl da yaklaşık 50 bin dönüm civarında dikim gerçekleşmesini beklediklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.