Gümüşhane’de gün doğumu böyle görüntülendi

Yaklaşan kış mevsimi öncesinde gündüzleri sıcak, geceleri serin havanın hakim olduğu Gümüşhane’de yaşanan bu hava sıcaklığı farkı nedeniyle oluşan sis, derin vadilerde deniz görüntüsü oluşturuyor.

Gümüşhane’de gün doğumu böyle görüntülendi

25 Eylül 2017 09:07


Yüzölçümünün yüzde 60’ının dağlardan oluştuğu, derin vadilerin yer aldığı ve il sınırları içerisinde 400 metreden 3 bin 331 metre rakıma yükselen dağ silsilelerinin oluşturduğu çok sayıda zirve kente ayrı bir hava katarken, bu derin vadilerde yılın hemen hemen her mevsimi görünen ve “Sis denizi” olarak adlandırılan manzaralar eşsiz görüntüler sunuyor.


Bu manzaralardan nasibini Gümüşhane kent merkezi de alırken, kentin üzerindeki sis tabakası Dörtkonak köyünün 2 bin 225 metre rakımlı zirvelerinden sabahın erken saatlerinden gözlenebiliyor.


Yapımı planlanan Süleymaniye Kayak Merkezi’nin zirve noktasından Gümüşhane’yi sis altında izlemeye sabahın erken saatlerinde yıl boyunca çok sayıda fotoğrafçı akın ederken, yaz ayları boyunca da Türkiye’nin çeşitli illerinden memleketlerine gelen gurbetçiler bu manzarayı izlemek için zirveyi mekan tutuyor.


Güneşin doğduğu anda tam karşı noktada aynı seviyede yakalanan manzaranın tadını çıkaran vatandaşlar, bulutların üzerinde olmanın hazzını yaşarken bu anları fotoğraf makineleri ve cep telefonlarıyla ölümsüzleştiriyor.


Yoğun sis nedeniyle kent merkezinin yalnızca yüksek zirveleri gözükürken, yaklaşık 2 saat süren bu doğa olayı aynı zamanda renk cümbüşüne de dönüşüyor. Güneşin yükselmesiyle birlikte altta kalan sis tabakası kızıl bir renge bürünürken, oluşan görsel şölen izleyenleri hayran bırakıyor.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GÜMÜŞHANE HAVA DURUMU
33
°
C
Çok Bulutlu
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  33°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  30°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  30°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  29°C
Reklamı Geç