İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

52 sene sonra olimpiyat oyunlarının eşiğindeyiz

52 sene sonra olimpiyat oyunlarının eşiğindeyiz
52 sene sonra olimpiyat oyunlarının eşiğindeyiz

Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atan Potanın Perileri, gözünü 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na çevirdi. Rusya'nın şampiyon olarak olimpiyat vizesi aldığı şampiyonanın ardından Potanın Perileri, gelecek sene olimpiyat elemelerine katılacak.

Bayan Basketbol Milli Takımı, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile birlikte Avrupa adına olimpiyatlara katılmaya çalışacak. Tüm kıtalardan toplam 12 ülkenin katılacağı ve 25 Haziran - 1 Temmuz 2012 tarihleri arasında yapılacak elemeler sonunda ilk 5 sırayı alacak ülkeler olimpiyatlara katılmaya hak kazanacak. 2008 Olimpiyat elemelerinde, Avrupa'dan elemelere katılan 4 ülke de vize alma başarısını göstermişti. Afrika, Asya gibi zayıf basketbol ülkeleriyle de karşılaşacak olan Potanın Perileri'nin 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılması büyük bir ihtimal.

A Milli Kadın Basketbol Takımı, olimpiyatlara katılması durumunda bir ilke de imza atmış olacak. Potanın Perileri, olimpiyat vizesi alması durumunda takım sporlarında olimpiyata katılan 'İlk Türk Kadın Takımı' olacak. Türkiye, olimpiyatlarda bugüne kadar erkeklerde 5 kez futbolda ve 2 kez de basketbolda takım olarak temsil edilmişti.


İLK MAÇ 25 MAYIS 1924, SON MAÇ 1 EYLÜL 1960

Türkiye, takımlarda ilk müsabakasını 25 Mayıs 1924 tarihinde oynadı. Milli futbol takımı, Paris'te 5 bin kişinin izlediği maçta o zamanki adıyla Çekoslovakya ile oynadı ve sahadan 5-2 mağlup ayrıldı. Olimpiyatlardaki son takım müsabakası yine futboldaydı ve 1 Eylül 1960'da oynanan maçta Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri 3-3 berabere kaldı.

POTANIN PERİLERİ 52 SENE SONRA

A Milli Kadın Basketbol Takımı, olimpiyat vizesi alması durumunda Türkiye, tam 52 sene sonra takımlar düzeyinde olimpiyatlarda temsil edilmiş olacak. Son olarak 1960 Roma Olimpiyatları'nda futbolda temsil edilen Türkiye, Potanın Perileri'nin vize alması durumunda tam 52 sene sonra 2012 Londra Olimpiyatları'nda boy gösterecek.

BASKETBOLDA 2 KERE KATILDIK, GALİBİYET ALAMADIK

Türkiye, basketbol branşında 2 kez olimpiyatlarda temsil edildi. A Milli Erkek Basketbol Takımı, 1936 Berlin ve 1952 Helsinki Olimpiyatları'nda mücadele etti. Olimpiyat tarihinde 4 maç yapan erkek basketbolcular galibiyet alamadı.

Türkiye, basketbol branşında ilk kez 1936 Berlin Olimpiyatları'nda boy gösterdi. 21 ülkenin katıldığı oyunlarda Türkiye ilk maçında Şili'ye 30-16 yenildi ve tur şansını kaybetti. Sıralama maçında da Mısır'a 33-23 mağlup olan erkek basketbolcularımız, olimpiyatları 19-21 sıralar içinde kapattı. 1936 Berlin Olimpiyat Oyunlarında Türkiye'yi koç Rupen Semerciyan önderliğinde oyuncular Şeref Alemdar, Hayri Arsebük, Nihat Rıza Ertuğ, Jak Habib, Naili Moran, Hazdai Penso, Dionis Sakalak, Sadri Usluoğlu ve Kamil Ocak temsil etti. Basketbolda ikinci sınavımızı ise 1952 Helsinki Olimpiyatları'nda verdik. Türkiye, burada ilk turda Mısır'a 64-45 ve İtalya'ya 49-37 mağlup oldu. Maç kazanamayan Türkiye 23 ülke arasında son 7 sıra içinde yer aldı. Türkiye'yi 1952 olimpiyatlarında basketbolcular Yüksel Alkan, Altan Dinçer, Nejat Diyarbakırlı, Yalçın Granit, Sadi Gülçelik, Yılmaz Gündüz, Erdoğan Partener, Sacit Seldüz, Turhan Tezol, Güney Ülmen, Mehmet Ali Yalım ve Ali Uras temsil etti.

FUTBOLDA 5 KEZ OLİMPİYATLARA KATILDIK

Türkiye, olimpiyat oyunlarında 5 kez de futbol branşında mücadele etti. Türkiye, 1924, 1936, 1948, 1952 ve 1960 olimpiyatlarına katılma başarısı gösterdi. 5 olimpiyatta, 9 maça çıkan Türkiye 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 6 mağlubiyet aldı. Türkiye 13 gol atarken kalesinde ise 30 gol gördü. Türkiye, futbolda ilk kez 1924 Paris Olimpiyatları'na katıldı. 22 ülkenin katıldığı futbol branşında Türkiye, 25 Mayıs 1924'de o zamanki adıyla Çekoslovakya ile karşılaştı. Türkiye, rakibine 5-2 mağlup olup elenirken, milli takımımızın gollerini atan Refet Bekir de tarihe geçti. Türkiye, futbolda 2. kez katıldığı olimpiyat oyunlarında yine başarılı olamadı. Futbolda 16 ülkenin mücadele ettiği 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye, ilk maçında Norveç'e 4-0 mağlup olarak oyunlara erken şekilde veda etti.

İLK GALİBİYET 1948'DE

Takım oyunlarında ilk galibiyeti ise 1948 Londra Olimpiyat Oyunları'nda aldık. İngiltere'de düzenlenen oyunların ilk maçında Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti'ni Gündüz Kılıç'ın 18 ve 61, Hüseyin Saygun'un 72 ve Lefter Küçükandonyadis'in 87. dakikada attığı gollerle 4-0 mağlup ederek tarihinde ilk kez tur atladı. Türkiye, takım sporlarında olimpiyatlarda ilk galibiyetini aldığında tarihler 2 Ağustos 1948'i gösteriyordu. İlk galibiyetini alıp çeyrek finale çıkan Türkiye, o zamanki adıyla Yugoslavya ile karşılaştı. Sahadan 3-1 mağlup ayrılan Türkiye'nin tek golünü Şükrü Gülesin attı. Türkiye, 18 ülkenin mücade ettiği futbolda son 8 ülke arasına kalmayı başardı.

Türkiye, 1952 olimpiyatlarında yine çeyrek finale yükseldi. Helsinki'de 25 ülkenin katılımıyla düzenlenen futbolun ilk turunda Hollanda Antilleri'ni Muzaffer Tokaç'ın 9 ve Tekin Bilge'nin 76. dakikada penaltıdan attığı gollerle 2-1 mağlup eden Türkiye, çeyrek finalde Macaristan'a rakip oldu.  Türkiye, o dönem fırtınalar gibi esen ve daha sonra olimpiyat şampiyonu da olan Macaristan'a 7-1 mağlup oldu. Türkiye'nin tek golü Ercüment Güder'den geldi.

Türkiye, takım halinde olimpiyatlara son kez 1960 yılında katılabildi. 1960 Roma Olimpiyatları'nda 16 ülkenin katıldığı futbol müsabakalarında ilk kez grup elemeleri oynanmaya başlandı. Türkiye, gruptaki ilk 2 maçında Bulgaristan'a 3-0, Yugoslavya'ya ise 4-0 mağlup oldu. Son maçında Birleşik Arap Emirlikleri'yle karşılaşan Türkiye, rakibiyle 3-3 berabere kaldı. Türkiye'nin gollerini Bilge Tahran, Uğur Köken ve İbrahim Yalçınkaya attı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.