Ankara Merasim Sokak saldırısının üzerinden bir yıl geçti

Ankara Merasim Sokak’ta 17 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirilen ve 29 kişinin hayatını kaybettiği, 61 kişinin yaralandığı terör saldırısının üzerinden bir yıl geçti.


17 Şubat 2017 08:07

Ankara’nın Çankaya ilçesinde Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve askeri lojmanların yakınında bulunan Merasim Sokak’ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında meydana gelen patlamanın üzerinden bir yıl geçti. 17 Şubat 2016 akşamı saat 18.30 sıralarında, Ankara-Eskişehir Karayolu’nu Dikmen Caddesi’ne bağlayan Merasim Sokak üzerinde seyreden 2 servis aracına bomba yüklü bir otomobille gerçekleştirilen saldırıda 29 kişi hayatını kaybederken, 61 kişi de yaralanmıştı.

Saldırının ertesi günü kameraların karşısında geçen dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada, saldırının YPG tarafından gerçekleştirildiğini, failin ise Salih Neccar olduğunu söylemişti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin terörle mücadelesinde verdiği kayıplara yenilerinin eklenmesi, milletçe yüreğimizi yaralamakta, sabrımızı zorlamaktadır. Ahlaki ve insani hiçbir sınırı olmayan bu saldırıları gerçekleştiren piyonlarla ve onların arkasındaki güçlerle mücadelemizi, her gün daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

PKK/KCK, PYD yöneticileri hakkında yakalama kararı çıkarıldı

Saldırının ardından Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında terör örgütü PKK'nın elebaşlarından Zübeyir Aydar ve Remzi Kartal, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin elebaşı Salih Müslim, PKK’nın elebaşlarından Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Fehman Hüseyin’in de bulunduğu 48 terör örgütü elemanı hakkında yakalama kararı çıkarılması istendi.
Başsavcılığın talep yazısında, soruşturma sürecinde, bomba yüklü aracın patlatılması şeklinde gerçekleşen terör eyleminin talimatının terör örgütü PKK/KCK’nın üst yönetimi tarafından verildiğinin, bu talimat sonrasında örgüt mensuplarınca eylemin gerçekleştirildiğinin, eylemin düzenlenmesi sırasında örgüt üyesi olmayan bir kısım şüphelilerin de örgüte yardım ettiğinin belirlendiği belirtildi.
Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, terör örgütünün üst düzey yöneticileri ve üyelerinin aralarında bulunduğu 48 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

68 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet istendi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame kapsamında 68 kişi hakkında 30’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Yargılama süreci 14 Mart 2017’de başlayacak

İddianameyi kabul eden mahkeme heyeti, yargılamanın 14 Mart 2017’de başlamasına ve takip eden iki günde de duruşmalara devam edilmesine karar verdi. Heyet, kuvvetli suç şüphesi ve mevcut delil durumunu dikkate alarak tutuklu 16 sanık hakkında, bu hallerinin devamına hükmetti.

İddianamede zanlılar; örgüt yöneticileri, eyleme iştirak eden şüpheliler olarak ayrıldı. 34’ü örgüt yöneticisi olan zanlıların isimleri şöyle sıralandı: “Mustafa Karasu, Murat Karayılan, Cemil Bayık, Hülya Oran, Nuriye Kesbir, Elif Yıldırım, Ali Haydar Kaytan, Sultan Kocabey, Duran Kalkan, Sabri Ok, Remzi Kartal, Zübeyir Aydar, Fehman Hüseyin, Muzaffer Ayata, Mehmet Tören, İsmail Özden, Rıza Altun, Layika Gültekin, Mahmut Dora, Güleser Törün, Hülya Eroğlu, Gülüzar Tural, Gülüşan Eksen, Salih Müslim, Filiz Duman, Engin Karaaslan, Salman Kurtulun, Ayfer Kordu, Menafi Beyazıt, Süleyman Şahin, Fethi Şarlatan, Hamiyet Yalçınkaya, Mehmet Tahir Kılıç ve Murat Üçer." 

Caner Ünver

Etiketler: ankara, patlama


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 14°C

 • Ankara

  Ankara 13°C

 • İzmir

  İzmir 18°C

 • Bursa

  Bursa 16°C

 • Trabzon

  Trabzon 9°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.