İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Atatürk ve annesinin heykelleri İzmir'de

Atatürk ve annesinin heykelleri İzmir'de
Atatürk ve annesinin heykelleri İzmir'de

Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın son günlerini geçirdiği İzmir Karşıyaka'daki Latife Hanım Köşkü'ne getirilen balmumu heykelleri görenleri şaşırtıyor.

Atatürk, eşi Latife Hanım ve annesi Zübeyde Hanım'ın balmumu heykellerinin bulunduğu köşkün bir ay sonra ziyaretçilere açılması bekleniyor. 

 

Karşıyaka Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Latife Hanım Köşkü'ne Mustafa Kemal Atatürk, annesi Zübeyde Hanım ve eşi Latife Hanım'ın balmumundan yapılmış heykelleri getirildi.

Türkiye'nin balmumu heykeli yapan tek kişisi olarak bilinen Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykelleri restorasyonu tamamlanan köşkte kendi odalarında sergilenmeye başlandı. Daha önce Büyükerşen tarafından Genelkurmay için yapılan ve Anıtkabir'de sergilenen Atatürk'ün balmumu heykelinden sonra Latife Hanım Köşkü'ne getirilen Atatürk, Zübeyde Hanım ve Latife Hanım heykellerinin Türkiye'de bir ilk olduğu öğrenildi. 13 Ocak 1923'te Zübeyde Hanım'ın vefat ettiği ev olarak bilinen köşkün Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın ailesine ait yazlık olarak kullanıldığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, uzun bir çabadan sonra köşkün kamulaştırma işlemlerini tamamlayarak restorasyona başladıklarını belirtti. Konuya hassas bir şekilde yaklaşarak köşkteki her şeyin aslına uygun şekilde tasarlandığını ifade eden Başkan Durak, "Buraya getirilecek eşyalar için bir kampanya başlattık ve bağışlar gelmeye başladı. İlk olarak Zübeyde Hanım'ın yatak odası getirildi. Köşkteki mobilyalar, kullanılan eşyalar yenilendi ve aslına uygun hale getirilerek restorasyon işlemleri tamamlandı" dedi.

 

Latife Hanım Köşkü'nün bir müzeden çok anı evi olarak tasarlandığına dikkat çeken Başkan Durak, köşkün 3 bin metrekarelik bahçesinin de vatandaşların dinlenip, çay kahve içebilecekleri bir alan olarak düzenlendiğini ifade etti. Aslından ayırt etmekle zorlanılan heykellerin çok etkileyici olduğunu belirten Başkan Durak, köşkün bir ay sonunda ziyaretçilere açılabileceğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.