İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Başkent doğalgazlı otobüsle nefes aldı

Başkent doğalgazlı otobüsle nefes aldı
Başkent doğalgazlı otobüsle nefes aldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent ulaşımında kullanılmaya başlanan doğalgazlı otobüslerin kendini 2-2,5 yıl içerisinde amorti ettiğini belirtti.

Başkan Gökçek, geçen yıl Ocak ayında alınan 70 mazotlu ve 490 adet doğalgazlı otobüsün Başkentlilerin hizmetinde olduğunu kaydederek, "Yeni aldığımız toplam 560 otobüsümüzle Başkent nefes aldı. Ancak, vatandaşlarımızdan yine de talep var. Sözleşmeleri gereği kaldırılan 400 adet yeşil otobüsün yerine getirdiğimiz 560 adet yeni otobüsümüz de yetersiz. Biz de yeni alımlar yapacağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, kısa süre içerisinde yeşil otobüsçüler için ihale açacağız ve onlara yeni midibüsler vereceğiz. Yaklaşık iptal edilenlerin yarısı kadar, 222 tane. Ayrıca 500 tane otobüsün alımı için de ihaleye çıktık, değerlendirmesi yapılıyor. Bu otobüsleri de en kısa zamanda trafiğe sokacağız" dedi.


Büyükşehir Belediyesi olarak bu sayıyı yüzde 20 arttırma haklarının bulunduğunu ve bu yüzden de sayının ihtiyaç duyulması halinde 600'e çıkarılabileceğini belirten Başkan Gökçek, böylece Başkent'te ulaşımla ilgili çok büyük bir adımın daha atılacağını ve vatandaşların toplu taşımayla ilgili sıkıntılarının kalmayacağını kaydetti. Gökçek, doğalgazlı otobüslerin kalite yüksekliğinin de en üst seviyede olduğunu söyledi.


Geçen yıl Ocak ayından bu yana alımları yapılan doğalgazlı otobüslerin hizmete sunulmaya başlandığını ve tam olarak bir yılın dolmamasına rağmen yapılan hesaplamalara göre kendini amorti edecek kadar tasarruf sağladıklarının belirlendiğini kaydeden Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Daha bir yılını doldurmadan, 22 trilyon lira sadece yakıttan kar ettik. Bu rakam bu sene daha net ortaya çıkacak. Böyle olursa yıl boyunca bu rakam 31 trilyon lirayı bulur. Bu da demektir ki, 2-2,5 sene içerisinde doğalgazlı otobüsler kendini amorti edecek. Onun için hedefimiz en geç 3 yıl içerisinde bütün otobüsleri doğalgazlıya çevirip, bu konuda büyük bir tasarruf elde etmek."

TAHİR SARIKAYA-ANKARA

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.