Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını dakika dakika buradan takip edebilirsiniz.

Bulanık’ta kuzuların banyo keyfi

Muş’un Bulanık ilçesinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden olumsuz etkilenen kuzular yalaklarda yıkanıyor.

Bulanıkta kuzuların banyo keyfi

14 Temmuz 2017 09:03

İlçeye bağlı Elmakaya Beldesi'nde ikamet eden vatandaşların kuzuları yıkaması renkli görüntülere sahne oldu. Elmakaya Belediyesi tarafından beldenin içindeki çeşmenin önünde yaptırılan yalak, kavurucu yaz sıcaklarının yaşandığı bugünlerde hayvan sahiplerinin meskeni haline geldi. Kuzuları tek tek yakalayıp suda yıkadıklarını dile getiren kuzu sahiplerinden Ömer Sönmez, yaz döneminde küçükbaş hayvanları bit, pire ve kene gibi dış parazitlerden korumak ve aynı zamanda bunaltıcı sıcaklarda serinletmek amacıyla bu işlemi yaptıklarını söyledi. Hayvancılığın her mevsimde zorlukları bulunduğunu anlatan Ömer Sönmez, “Geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Onun için hayvanlarımıza en iyi şekilde bakmak zorundayız. Özellikle hava sıcaklıklarının artması ile birlikte kuzularda bit, pire ve kene gibi dış parazitler daha fazla oluyor. Bu dış parazitler hayvanlarımızın gelişimini engelliyor. Bu da bizi maddi olarak zarara uğratıyor. Biz de bu sıcak havada hem kuzularımızı serinletmek hem de onları bu haşerelerden kurtarmak için yıkıyoruz” dedi.

Hayvan sahiplerinden Özgür Sönmez ise beldede dere olmadığı için hayvanları Elmakaya Belediyesi tarafından belde içindeki çeşme önünde yaptırılan yalakta yıkadıklarını söyledi. Beldede dokuz adet yalak yapan Elmakaya Belediye Başkanı Mehmet Emin Yıldırım’a teşekkür eden Özgür Sönmez, “Daha önce beldemizde hayvanlarımızın doğru dürüst su bile içebileceği bir yer yoktu. Belediye başkanımız hem hayvanlarımızın su içebileceği hem de küçükbaş hayvanlarımızı yıkayacağımız 9 adet yalak yaptı. Bu yalaklarda hayvanlarımız yıkadıktan sonra yıkayıp tekrar temiz su ile dolduruyoruz” diye konuştu. 

Galip Kılınç

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 30°C

 • Ankara

  Ankara 31°C

 • İzmir

  İzmir 31°C

 • Bursa

  Bursa 31°C

 • Trabzon

  Trabzon 29°C

TÜMÜ
Reklamı Geç