İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Dünyanın filmi Bursa'ya geliyor

Dünyanın filmi Bursa'ya geliyor
Dünyanın filmi Bursa'ya geliyor

Bursa 'Sinema-Film Yapımcı ve Yönetmenler Derneği (SİFİYAD) aracılığı ile dünya sinema endüstrisine girmeye hazırlanıyor.

Bursa'da kurulan ve bir çok metropollerde örgütlenen Sinema-Film Yapımcı ve Yönetmenler Derneği, tarihi ve kültürel yapısı ile dünya kenti olan Bursa'yı uluslararası film endüstrisine dahil etmeye hazırlanıyor. Başkanlığını Tekin Gün'ün yaptığı dernek, bu amaçla Türkiye'deki yapımcı ve yönetmenleri de tek çatı altında toplamayı hedefliyor. Gün, "Tarihi geçmişi M.Ö. 8 bin-5 bin neokalkolitik cilalı taş devri, bakır taş devri dönemlerine kadar inen Bursa'da M.Ö. bin 700 ile bin 200 tarihinde de Hititlerle başlayıp 7 medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu kimliği ile bir çok ülkede bilinmemektedir. Bir kenti anlatan o kentin sosyal yaşantısıdır. Amerika Birleşik Devletleri Hollywood olgusu ile yeniden keşfedilmiştir" dedi.

Aralarında sinema sektörünün çok önemli isimlerinin bulunduğu aktör ve yönetmenlerin Bursa ile tanışmasının vakti geldiğini söyleyen Gün, medeniyetler beşiği Bursa'nın ev sahipliğinde yapılacak olan uluslararası film festivali ile kapılarının dünyaya açılacağını söyledi.  

BERKTUĞ ÖNCÜ
BURSA

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.