Enerji verimliliğine akademik destek

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi çatısı altında alüminyum sektörüne yönelik çalışmalar gerçekleştiren Alüminyum Test, Eğitim ve Araştırma Merkezi (ALUTEAM), İstanbul Sanayi Odası’nın düzenlediği “Enerji Verimliliği Ödülleri”nde Özel Kategoride birinciliğe layık görüldü.

Enerji verimliliğine akademik destek

02 Ekim 2017 16:13

İstanbul Sanayi Odası’nın sürdürülebilir kalkınmaya yönelik enerji verimliliği konusunda başarılı uygulamaları ödüllendirmek amacıyla 28 Eylül’de düzenlediği “Enerji Verimliliği Ödül Töreni”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. ALUTEAM ile Girişimci Alüminyum Sanayici ve İş Adamları Derneği (GALSİAD) ortak girişimi ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçirilen “Alüminyum İmalat Tesislerinde Enerji Verimliliği ve Sera Gazlarının Azaltılması Projesi”, 55 projenin yarıştığı Enerji Verimliliği Ödülleri’nde, Özel Kategoride 1.lik ödülünün sahibi oldu. Ödülü, ALUTEAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Koç ile GALSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kırboz, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın elinden aldı.

Alüminyum İmalat Tesislerinde Enerji Verimliliği ve Sera Gazlarının Azaltılması Projesi

Alüminyum sektöründe hizmet veren firmaların ürün ve süreç geliştirme faaliyetlerine katkı sağlayan ve üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde eğitim, araştırma ve test merkezi olarak çalışmalarını sürdüren ALUTEAM, 2014-2015 döneminde gerçekleştirilen “Alüminyum İmalat
Tesislerinde Enerji Verimliliği ve Sera Gazlarının Azaltılması Projesi” ile alüminyum üretimi yapan firmalarda test ve ölçümler gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen saha çalışmaları ile birlikte sahada ve merkezde olmak üzere çeşitli eğitimler düzenlendi, firmalara özel raporlar hazırlandı. Bu sayede enerji verimliliği konusunda alüminyum sektöründe farkındalık oluşturulması, firmaların kayıp enerji miktarlarının ve sera gazı salınımlarının düşürülmesi amaçlandı. 

Firmalar enerji verimliliği tablosu oluşturdu

2014 yılında başlayan, firmaların enerji maliyetinin ve sera gazı salınımının azaltılması, firmaların ürün ve süreç geliştirme faaliyetlerini desteklenmesi amacıyla hazırlanan proje 2015 yılında sona erdi. Firmalardan gelen yoğun talep sonrasında proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler, ALUTEAM’in bir sonraki projesi olan Güdümlü Proje’ye de dâhil edildi. 25 mesleki ve teknik eğitim verildi, alüminyum imalatı yapan 33 firmada 50 saha çalışması gerçekleştirildi, test ve ölçüm çalışmaları ile birlikte ALUTEAM laboratuvarlarında firmalar için 839 test yapıldı. Test ve ölçümler sonrası firmalara özel hazırlanan saha raporları, her firmanın kendine özgü bir verimlilik tablosu oluşturmasını sağladı. Elde edilen sonuçlara göre firmaların toplam enerji kaybı 2.252.219 KiloWatt saat ay olarak tespit edildi, firmalar tarafından iyileştirme çalışmaları yapıldı.
 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 10°C

 • Ankara

  Ankara 10°C

 • İzmir

  İzmir 16°C

 • Bursa

  Bursa 15°C

 • Trabzon

  Trabzon 19°C

TÜMÜ
Reklamı Geç