FETÖ’nün üniversite yapılanması davasında 6 akademisyene tahliye

FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki yapılanmasına ilişkin, aralarında profesörlerin de bulunduğu 45 sanıklı davada 6 akademisyenin tahliyesine karar verildi.

FETÖnün üniversite yapılanması davasında 6 akademisyene tahliye

17 Şubat 2017 11:46

FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin, aralarında profesörlerin de bulunduğu 14'ü tutuklu, 45 akademisyenin yargılandığı davanın ilk duruşması sona erdi.

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde Pazartesi günü görülmeye başlanan duruşmada 12 tutuklu ve 28 tutuksuz sanık ve avukatları hazır bulundu. Sanık ifadeleri ve avukat beyanlarının ardından ara kararı oluşturan mahkeme heyeti, sanıklar Ferah Armutçu, Hasan Fehmi Erol, Metin Halaç, Lütfi İlhan Yargıç, Savaş Açıkkaya ve Vedat Demir’in tutuklu kaldıkları süre ile suç vasfının ve hukuki durumlarının değişme ihtimalini gözeterek tahliyelerine hükmetti. Bu sanıklar hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme heyeti, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Sanıklardan soruşturma aşamasına ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesine ilişkin adli bilişim işlemlerinin sonuçlarının sorulması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar veren mahkeme, "Bylock" kullandığı tespit edilen sanıkların bu programı hangi tarihte yükledikleri ve hangi aralıklarda kullandığının tespiti için ilgili kurumlara yazı yazılmasına hükmetti.
Bazı tutuksuz sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını kararlaştıran mahkeme, bazı sanıkların Bank Asya'daki hesap hareketlerinin incelenmesi için bilirkişiden rapor alınmasına hükmederken, duruşma ise ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında profesör ve doçentlerin de bulunduğu 45 akademisyenin 'silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından 7 yıl 6 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapisleri talep ediliyor. Başsavcılık tarafından akademisyenlere yönelik hazırlanan ilk FETÖ iddianamesinde, bazı sanıkların FETÖ mensuplarının haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı olduğu belirtilirken, kapatılan Bank Asya'da hesaplarının da bulunduğu bilgisine yer veriliyor. 

Başak Akbulut
 


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 14°C

 • Ankara

  Ankara 13°C

 • İzmir

  İzmir 18°C

 • Bursa

  Bursa 16°C

 • Trabzon

  Trabzon 9°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.