Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

Gıdaların uygun şartlarda saklanması mide kanseri riskini azaltıyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Doç. Dr. Ramazan Yıldız, gıdaların uygun şartlarda saklanmasının mide kanserinin azalmasında önemli bir faktör olduğunu söyledi.

Gıdaların uygun şartlarda saklanması mide kanseri riskini azaltıyor

07 Şubat 2018 12:22

Medical Park Elazığ Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Doç. Dr. Ramazan Yıldız mide kanseri hakkında bilgi verdi.

Mide kanserinde erken tanının önemli olduğunu belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı, Doç. Dr. Ramazan Yıldız, “Hastalarımız şikayetleri olduğu zaman en erken şekilde doktorla iletişime geçmelidir. Kanser sürecini erken anlamak çok önemlidir. Öncelikle hücreler normal büyürler ama belli bir noktadan sonra normal bir hücre büyümesi belli bir kitle oluşturur. Sonraki süreçlerde mide kanserinin oluşmasını sağlar” dedi.
Mide kanserinin sıklığının yaşla orantılı olduğunu aktaran Yıldız, “Sigaranın da mide kanserinde etkisi var. Gıdaların uygun şartlarda saklanması mide kanserinin azalmasında önemli bir faktördür. Geçmişte buzdolabının olmadığı dönemlerde mide kanseri daha sıktı. Şuanda gıdaları daha uygun şartlarda saklayabiliyoruz. Gıdaların fazla salamura edilmesi, kızartma şartlarının uygun şartlarda yapılmaması ve meyve ile sebze beslenmesinin az olması mide kanserinin en sık olma sebepleri arasında yer alır” ifadelerini kullandı.

Mide kanseri hastalarında midede ekşime, yanma gibi şikayetler olduğunu dile getiren Yıldız, “Hastaya verilen tedavilerle midedeki ekşime, yanma şikayetleri geçmiyorsa endoskopi yapmakta fayda var. Yapılan endoskopi ile tanı konulduktan sonra hastalığın evrendirilmesi yapılır. Evrendirilme yapıldıktan sonra hastada uzak yayılımı yoksa erken dönemlerde ameliyat en önemli seçenektir. Eğer hastalık ileri evredeyse ve cerrahi yapılamıyorsa kemoterapi yapılır” şeklinde konuştu. 

Yunus Özhanlı
 

Etiketler: gıda

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 33°C

 • Ankara

  Ankara 32°C

 • İzmir

  İzmir 33°C

 • Bursa

  Bursa 31°C

 • Trabzon

  Trabzon 28°C

TÜMÜ
Reklamı Geç