İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Halep için dayanışma çağrısı

Halep için dayanışma çağrısı
Halep için dayanışma çağrısı

Beyt Nahreyn Arap-­Arami Birliği Sözcüsü Mim Yavuz Binbay tarafından, IŞİD’in Suriye ve Irak’taki saldırıları ve koalisyon güçlerinin bombardımanlarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Beyt Nahreyn Arap-Arami Birliği'nce yapılan açıklamada, Arap aşiretlerinin ittifakları sayesinde, katliamcı çetelerin Halep, Anbar, İdlib, Morak, Babil, Felluce, Şengal, Rabia, Diyale, Mansuriye, El ­Cubur ve Bağdat'ta hezimete uğratıldığı belirtilerek, "Dikkati çekmek istediğimiz nokta bu bölgelerde malum güçlerin herhangi şov bombardımanlarının olmamasıdır" denildi.

Beyt Nahreyn Arap-­Arami Birliği Sözcüsü Mim Yavuz Binbay tarafından, IŞİD'in Suriye ve Irak'taki saldırıları ve koalisyon güçlerinin bombardımanlarına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Binbay, tüm demokratik güçleri Halep, Kobani, Anbar, Şengal ve diğer bölgelerdeki halkların onurlu direnişlerine destek olmaya, işbirlikçi ve dış güçlerin topraklarını terk etmesi için destek vermeğe çağırdıklarını belirtti. Halep'in Beyt Nahreyn halklarının olduğunu ifade eden Binbay, "Kobane'de (Ayn'el Arap) olduğu gibi oyuna gelmeyerek coğrafyamızdaki kaosun müsebbibi tüm yabancı güçleri kurtarıcı olarak görmüyoruz ve topraklarımızı terk etmeleri çağrısında bulunuyoruz" dedi.

"UÇAK ŞOVLARIYLA KATLİAMLAR YAPILIYOR"
Uzun süredir bu coğrafyayı karıştır, katliam yap, çaresiz bırak, kendine bağla, barıştır politikalarıyla kana bulayan güçlerin halklara karşı piyonları aracılılığıyla yaptırdığı katliamlarla insansızlaştırma ve göç ettirme yetmezmiş gibi insanlık tarihinde önemli kültürel miraslar olarak kabul edilen şehirleri de harabeye çevirdiğine dikkat çeken Binbay, şunları kaydetti:

"Ayn'el Arab'ta ABD ve müttefiklerinin uçak şovlarıyla uygulanan katliamlar, harabeye çevirme ve insansızlaştırma operasyonundan sonra aynı şovun Halep'te uygulanma girişimleri gözlenmektedir. Bu politikalar sonucunda Ayn'el Arap'ta yıkım, katliam ve insansızlaştırmadan başka bir gelişme oldu mu? Hayır. Ayn'el Arab/Kobane harabeye döndü yeniden inşası koşullar oluşsa bile on yılları alacak. 200 bin Ayn'el Arablı topraklarından koparılarak mülteci duruma düşürüldü. Uygun koşullar oluşursa bile ne kadarının geri döneceği şüpheli işte ABD ve müttefiklerinin politikalarının halklarımıza uygun gördüğü çözüm bu." Bu politikaların uygulanması durumunda Arap, Kürt, Süryani, Ermeni, Ezidi, Türkmen, Alevi, Sünni ve Nusayri halklarının her halükarda kaybetmeye mahkum edildiğine dikkat çeken Binbay, "Yabancı güçlerin provokasyonları devam ettikçe, halklarımız bu provokasyonların etkisiyle bu güçlerle işbirliğine yanaşıp kurtarıcı olarak gördükçe halklarımız kaybedecek ve bu güçler bir yüzyıl daha coğrafyamızdaki hegemonyalarını sürdürmeye devam edecekler" diye konuştu.

"KAOSU DERİNLEŞTİRMEYİ PLANLIYORLAR"
Halep'e dış güçlerin müdahalesinin Ayn'el Arab'ta olduğu gibi bir kurtuluş değil, ikinci bir yıkım, ölüm, topraklarından kopuş ve kölelik getireceğini vurgulayan Binbay, şunları söyledi:

"Mezopotamya coğrafyasının kurtuluşu tüm yabancı güçlerin coğrafyamızdan çekilmesiyle ve coğrafyamızın asal halklarının demokratik ittifaklarıyla oluşacak işbirlikleriyle gerçekleşecektir. Bunun dışındaki tüm girişimler halklarımıza yıkımı, topraklarımızda mülteciliği, katliamları, yüzyıllar sürecek halklar arasında düşmanlıkları, işbirlikçi köleliği dayatacaktır. Uluslararası güçlerin ve müttefiklerinin açıklamalarında da anlaşılacağı gibi Suriye ve Irak'ta kaosu derinleştirmekten başka kalıcı bir barışı sağlamaya yönelik hiçbir planları, niyetleri ve çabaları yoktur. Beyt Nahreyn Arap­Arami Birliği olarak, bu coğrafyanın asal halklarına, dış güçlerle köleliği esas alan halklarımızı birbirine kırdıran ittifaklardan medet ummak yerine, kendi aramızda eşitliği esas alan demokratik ittifakları esas almaları çağrısında bulunuyoruz. Beyt­ Nahreyn Arap­-Arami Birliği olarak bu coğrafyanın tüm asal halklarını temsil eden güçlere eşitlik temelinde bir ittifak çağrısı yapıyoruz. Beyt­ Nahreyn Arap-­Arami Birliği olarak tüm dinamiklerimizle böylesi bir ittifaka her türlü siyasal ve teknik desteği vermeye ve koşulsuz olarak ittifakta yer alacağımızı deklere ediyoruz."

"KATLİAMCI ÇETELER HEZİMETE UĞRATILDI"
Bu temelde Arap ittifaklarının geliştirdiği ittifaklar sayesinde katliamcı çetelerin Halep, Anbar, idlib, Morak, Babil, Felluce, Şengal, Rabia, Diyalé, Mansuriye, El­Cubur ve Bağdat'ta hezimete uğratılarak, geriletildiğine işaret eden Binbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dikkati çekmek istediğimiz nokta bu bölgelerde malum güçlerin herhangi şov bombardımanlarının olmamasıdır. Beyt Nahreyn Arap-­Arami Birliği olarak, tüm demokratik güçleri Halep­ Kobane ­Anbar­ Şengal ve diğer bölgelerdeki halklarımızın onurlu direnişlerine destek olmaya, işbirlikçi ve dış güçlerin topraklarımızı terk etmesi için destek vermeye çağırıyoruz. Kobane/Ayn'el Arap'ta olduğu gibi oyuna gelmeyerek coğrafyamızdaki kaosun müsebbibi tüm yabancı güçleri kurtarıcı olarak görmüyoruz ve topraklarımızı terk etmeleri çağrısında bulunuyoruz." 

MEHMET PİŞKİN
DİYARBAKIR

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.