I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu YDÜ’de

I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ)ev sahipliğinde Girne Üniversitesi, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü katılımı ve Türk Tarih Kurumu’nun desteği ile yapılıyor.

I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu YDÜde

18 Ekim 2016 09:40

YDÜ’nün ev sahibi olduğu, Ege Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu’nun katılımıyla gerçekleşecek olan I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu 20-21 Ekim 2016 tarihlerinde YDÜ Büyük Kütüphane Salonlarında Lefkoşa’da yapılacak.

Sempozyumun amacı Akdeniz Dünyası’ndaki sosyal bilimler alanında yapılan yenilikleri takip ve teşvik etmek

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, I. Uluslararası Akdeniz Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’nun Akdeniz Dünyası’nda Sosyal Bilimler alanında yapılan yeni çalışmaları izlemek; yeni bilgi ve belgelerin Türkiye’ye ve Kıbrıs’a akışını sağlamak amacıyla yapılacağı bildirildi.

Başkanlığını Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Efdal Özkul’un yürüttüğü sempozyumun Onur Kurulu’nda Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun ve YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel yer almaktadır.

Akdeniz dünyasını ilgilendiren birçok konuda, Sosyal Bilimler ile ilgili birçok anabilim dalında İngilizce ve Türkçe bildiri sunulacağı sempozyumun Bilim Kurulu’nda YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, İtalya Ca Foscari Üniversitesi’nden Prof. Dr. Maria Pia Pendani, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu, Prof. Dr. Abdüljelil Temimi (Tunus), Yakın Doğu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ersin Doğaner, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mevlüt Çelebi, Prof. Dr. Jean Louis Bacque-Grammont (Paris), İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İdris Bostan, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. İnci Kuyulu Ersoy, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Süleyman Özkan, Ege Üniversitesi’nden Prof.Dr. Vehbi Günay, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Semra Daşçı, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Slobodan İliç, Kıbrıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Michalis N. Michale, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Umut Koldaş, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Yakın Doğu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hasan Samani ve Dr. Mehmet Tütüncü (SOTA, Hollanda) yer alıyor.

“Kıbrıs Tarihi’nin ve Akdeniz’in karanlıkta kalan tüm yönlerini aydınlatacağımıza inanmaktayım”

YDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, düzenlenecek olan sempozyumdan mutluluk duyduklarını ve değerli bilim insanları ile bir arada olacakları için onur duyduklarını ifade etti. Özkul aynı zamanda, “Akdeniz’in özelikle Doğu Akdeniz’in kalbi konumundaki adamızda ve üniversitemizde böyle önemli konferanslar dizisinin ilkini gerçekleştirmek bizleri gururlandırmaktadır” dedi. Konferansların her sene başka bir Akdeniz ülkesinde gerçekleştirileceğini belirten Prof. Özkul, “YDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü olarak gelecek yıllarda yapılacak olan bu konferanslarda da her türlü katkıyı koymaya devam edeceğiz. Ekim ayında yapılacak olan Konferansta her yönüyle tartışılacak olan Kıbrıs Tarihi’nin ve Akdeniz’in karanlıkta kalan tüm yönlerini aydınlatacağımıza inanmaktayım. Ayrıca konferansta birbirinden değerli 60’a yakın yerli ve yabancı bilim insanı 20 ve 21 Ekim günlerinde iki gün boyunca Akdeniz merkezinde çeşitli konularda birbirinden değerli bildiriler sunacaklardır. Birçok ülkeden Akdeniz’le ilgili çalışmalar yapan yerli ve yabancı bilim adamlarını Yakın Doğu Üniversitesinde misafir etmekten onur duyacağımızı belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

 


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 15°C

 • Ankara

  Ankara 15°C

 • İzmir

  İzmir 20°C

 • Bursa

  Bursa 16°C

 • Trabzon

  Trabzon 12°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.