İspanya halkı birlik için yürüyecek

Katalonya’nın Pazar günkü tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından İspanya’da ayrılığa karşı bugün halk yürüyüşü yapılacak.


07 Ekim 2017 10:55

Ayrılık karşıtı gösterilerin İspanya'nın başkenti Madrid’de ve diğer şehirlerde ayrıca bağımsızlık oylamasının yapıldığı Katalonya’nın başkenti Barselona’da yapılması planlandı.
Bu arada İspanya hükumetinin Katalonya temsilcileri, referanduma engel olmak için polisin sert tutumundan dolayı özür dilediği belirtildi. Katalonya Valisi Enric Millo, kanunsuz bağımsızlık oylaması için Katalan hükumetini suçladı. Katalonya Valisi Enric Millo, oylamayı engelleme çalışmaları yapan memurlar adına özür dilediğini söyledi. Polisin oylamayı engelleme mücadelesinde oy verenleri dağıtma ve oy sandıklarına el koyma sırasında yüzlerce kişinin yaralandığı bildirilmişti.
İspanya hükumetinin bakanlar kurulu toplantısından hükumet sözcüsünün oy verme sırasında yaralanan halk için üzüntü duyduğunu ancak yaralananların sayısı hakkında şüphe duyduğunu söyledi. Katalonya’nın önceki lideri Artur Mas yaptığı açıklamada, ayrılma hakkını kazandığına inanığını ancak bölgenin gerçek bağımsızlık için henüz hazır olmadığını söyledi.
 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 29°C

 • Ankara

  Ankara 27°C

 • İzmir

  İzmir 29°C

 • Bursa

  Bursa 29°C

 • Trabzon

  Trabzon 27°C

TÜMÜ
Reklamı Geç