İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İspanya halkı birlik için yürüyecek

İspanya halkı birlik için yürüyecek
İspanya halkı birlik için yürüyecek

Katalonya’nın Pazar günkü tartışmalı bağımsızlık referandumunun ardından İspanya’da ayrılığa karşı bugün halk yürüyüşü yapılacak.

Ayrılık karşıtı gösterilerin İspanya'nın başkenti Madrid'de ve diğer şehirlerde ayrıca bağımsızlık oylamasının yapıldığı Katalonya'nın başkenti Barselona'da yapılması planlandı.
Bu arada İspanya hükumetinin Katalonya temsilcileri, referanduma engel olmak için polisin sert tutumundan dolayı özür dilediği belirtildi. Katalonya Valisi Enric Millo, kanunsuz bağımsızlık oylaması için Katalan hükumetini suçladı. Katalonya Valisi Enric Millo, oylamayı engelleme çalışmaları yapan memurlar adına özür dilediğini söyledi. Polisin oylamayı engelleme mücadelesinde oy verenleri dağıtma ve oy sandıklarına el koyma sırasında yüzlerce kişinin yaralandığı bildirilmişti.

İspanya hükumetinin bakanlar kurulu toplantısından hükumet sözcüsünün oy verme sırasında yaralanan halk için üzüntü duyduğunu ancak yaralananların sayısı hakkında şüphe duyduğunu söyledi. Katalonya'nın önceki lideri Artur Mas yaptığı açıklamada, ayrılma hakkını kazandığına inanığını ancak bölgenin gerçek bağımsızlık için henüz hazır olmadığını söyledi.
 

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.