Koç Holding, Menzelet ve Kılavuzlu ihalesine teklif verdi

Koç Holding şirketlerinden Entek Elektrik Üretimi AŞ'nin yenilenen Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik santrallerinin (HES) özelleştirilme ihalesine teklif verdiğini duyurdu.


12 Eylül 2017 10:44

Aygaz A.Ş. ve Koç Holding A.Ş. ortaklığındaki Entek Elektrik Üretimi AŞ'nin, 2016'da ihalesi yapılan ve daha sonra iptal edilerek yeniden ilana çıkılan Menzelet ve Kılavuzlu HES'lerinin özelleştirilme ihalesine teklif verdiği açıklandı. Aygaz'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'a (KAP) yapılan açıklamada ihalenin, 49 yıl süre ile 'işletme hakkının verilmesi' yöntemiyle gerçekleştirileceği bildirilirken, ihalenin kazanılması halinde konuyla ilgili gelişmeler özel durumların kamuya açıklanmasına ilişkin düzenlemeler çerçevesinde yatırımcılarla paylaşılacağı kaydedildi.

Geçen yıl ihale edilen ancak devri tamamlanamayan Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Kahramanmaraş'taki Menzelet ve Kılavuzlu HES'lerinin özelleştirilmesi ihalesinin yenilenmesi kararlaştırılmış ve son teklif verme tarihi 11 Eylül 2017 olarak belirlenmişti. Geçen yıl Kasım'da gerçekleştirilen ihalede, en yüksek teklifi 1 milyar 250 milyon lirayla Akfen Enerji'nin ortaklığı Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim A.Ş. vermişti.
Menzelet 124, Kılavuzlu ise 54 megavat olmak üzere toplam 178 megavat kurulu güce sahip bulunuyor. 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 26°C

 • Ankara

  Ankara 27°C

 • İzmir

  İzmir 30°C

 • Bursa

  Bursa 25°C

 • Trabzon

  Trabzon 25°C

TÜMÜ
Reklamı Geç