İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki hat açıldı

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki hat açıldı
Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki hat açıldı

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında ateşkes hattındaki iletişim hattı açıldı. Yaklaşık 2 yıl sonra gerçekleşen ilk görüşme belirtilen saatte yapıldı.

Güney Kore, özellikle son aylarda Kuzey Kore ile yaşanan gerginliklerin ardından diyalog kurma çabalarını artırıyor. Güney Kore Birleşmiş Milletler Bakanlığı, bir gün önceki başarısız girişimin ardından yerel saatle Çarşamba sabahı temasa geçmeye çalıştıkları Kuzey Kore'den bir yanıt alamadıklarını açıklamıştı. Ancak TSİ 07.00'de Kuzey Kore'den yanıt geldi ve TSİ 09.30'da sınırlar arasındaki ateşkes hattındaki iletişim hattının açılacağı belirtildi. Kuzey Kore'nin hattın açılacağına dair açıklaması Güney Kore'de memnuniyetle karşılandı. Yaklaşık 2 yıl sonra gerçekleşen ilk görüşme belirtilen saatte yapıldı.

Güney Kore, kuzey ile yıllar sonra yapılan görüşmenin büyük anlam ifade ettiğini duyurdu. Hattın açıldığı sırada Seul dışında olan Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, kış olimpiyatlarının iki ülke arasında barış yolunu açacağına inandığını söyledi.

Ateşkes hattındaki telefon iletişim kanalı, Gaeseong Endüstri Bölgesi'nin 2016 Şubat'ında kapatılmasından beri kullanılmadı. Gaeseong Endüstri Bölgesi, Güney ile Kuzey arasındaki sınırda yer alan Gaesong şehrinde yer alıyor. Tesis Güney Kore firmalarının Kuzey Kore'nin işgücünü kullanarak üretim yapmalarına imkan veren sanayi bölgesiydi. Bölge, Kuzey ve Güney Korelilerin fiziki temasta bulunduğu tek yer olması açısından önem taşımaktaydı. O zamandan bu yana Güney Kore Birlik Bakanlığı, her gün sabah yerel saatle 09.00'da ve 16.00'da kırmızı hat aracılığıyla Kuzey'e çağrı yapmaktaydı. Görüşme sonrasında Kuzey Kore'nin güneyde yapılacak kış olimpiyatlarına sporcularını gönderip göndermeyeceği merakla bekleniyor. 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.