Metropolitan Sanat Müzesi ile İyilik İçin Sanat Derneği’nden İş Birliği

İyilik İçin Sanat / Magnum Opus Derneği, dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan ve yaklaşık 2 milyondan fazla sanat eserini bünyesinde barındıran Metropolitan Sanat Müzesi ile bir ilke imza attı.

Metropolitan Sanat Müzesi ile İyilik İçin Sanat Derneğinden İş Birliği

22 Eylül 2016 13:53

Türkiye’den bir dernekle ilk kez gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde “The Met”, İyilik İçin Sanat / Magnum Opus Derneği’nin maddi desteği ile Türk Modern ve Çağdaş sanatçıların eserlerinden seçtikleri ile Daimi Özel Koleksiyonu’nu oluşturacak. Koleksiyon, ilerleyen zamanda sergi ve başka proje yapabilmek amacıyla müzenin “İslam Sanatları Departmanın” koleksiyonuna girecek.

ÇAĞDAŞ TÜRK SANATINDAN OLUŞACAK ÖZEL KOLEKSİYON

Sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak amacıyla kurulan Magnum Opus Sanat Platformu’nun tüzel kişiliğini kazanmasıyla kurulan İyilik İçin Sanat / Magnum Opus Derneği, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek The Met ile işbirliğine imza attı.
Dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan ve yaklaşık 2 milyondan fazla sanat eserini bünyesinde barındıran The Met, çağdaş Türk sanatından özel koleksiyon çalışması için İyilik İçin Sanat Derneği’ni seçti. Türkiye’den bir dernekle ilk kez Türk Modern ve Çağdaş koleksiyonu gerçekleştirilen The Met bu işbirliği çerçevesinde, İyilik İçin Sanat-Magnum Opus Derneği’nin maddi desteği ile Türk Modern ve Çağdaş sanatçıların eserlerinden seçtikleri ile Daimi Özel Koleksiyonu’nu oluşturacak. Koleksiyon, ilerleyen zamanda sergi ve başka proje yapabilmek amacıyla müzenin koleksiyonuna girecek.

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ BAŞKANI SELİN BOZKURT: ‘’GURURLUYUZ’’

İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt, The Met ile yaptıkları işbirliğinin Türkiye’nin çağdaş sanata bakışı ve Türk sanatçıların eserlerinin tanıtımının ilk defa bir dernek aracılığıyla yapılmasına imkân tanıdığını belirterek, şunları söyledi:

“Magnum Opus Sanat Platformu’nu, sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle Avrupa’da bir Rönesans geleneğinden esinlenerek 1 yıl önce kurmuştuk. Yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz sanat buluşmaları ile Türk sanatının önde gelen usta isimleri ve markalarımızı bir araya getirerek sanatla iş dünyası arasında köprü kurduk. Büyük ilgi gören platformumuz bir yılın sonunda tüzel kişilik kazanarak İyilik İçin Sanat-Magnum Opus Derneği olarak yoluna devam ediyor. Dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Müzesi ile kurduğumuz birliktelikten dolayı çok mutluyuz. Hem bir yıldır süren çalışmalarımızdan böyle güzel bir sonuç almaktan, hem de Metropolitan Müzesi’nde modern ve çağdaş Türk sanatını geliştirebilme şansını elde eden ilk Türk derneği olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Büyük işler başaracağımıza inanıyorum.”

“BU İŞBİRLİĞİ MET’İN KALICI ESERLER KOLEKSİYONUNA YENİ SANAT ESERLERİ EKLEMESİNE OLANAK SAĞLAYACAK’’

The Met’in İslam Sanatları Departmanı’ndaki Küratörü Deniz Beyazıt da, müzenin misyonunu dünyadaki el yapımı eşyaların ansiklopedik bir koleksiyonunu yapmak olarak açıkladı. Türkiye’nin, modern ve çağdaş sanatlar müze koleksiyonunda yetersiz temsil edildiğine dikkat çeken Deniz Beyazıt, şunları söyledi:

“The Met’in İslam Sanatları Departmanı yakın doğunun sanatsal başarılarını yansıtan en kapsamlı sanat koleksiyonları arasındadır. Amacımız bu koleksiyonu sadece 1900’lerde son buldurmamak, modern ve çağdaş dönemleri kapsayacak şekilde geliştirmek olmalıdır. Buna ek olarak, Modern ve Çağdaş Sanatlar departmanı yakın zamanda Clara David’i Orta Doğu modern ve çağdaş sanatından sorumlu küratör olarak görevlendirmiştir. The Met ve İyilik İçin Sanat –Magnum Opus Derneği, bu öncü ve girişimci işbirliği ile gelişen ve daha önce üzerinde fazla durulmamış olan Modern ve Çağdaş Türk sanatlarına önem verecektir. New York’un konu ile ilgili en kapsamlı müzesinde, modern ve çağdaş Türk sanatları eğitimi için yeni eğitimsel ve bilimsel olanaklar sağlanmaktadır. Bu işbirliği Met’in kalıcı eserler koleksiyonuna yeni sanat eserleri eklemesine olanak sağlayacak. Bu eserler, sergiler ve diğer heyecan verici projelere dahil edilecek.”
 


BAKMADAN GEÇME
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 24°C

 • Ankara

  Ankara 20°C

 • İzmir

  İzmir 26°C

 • Bursa

  Bursa 23°C

 • Trabzon

  Trabzon 20°C

TÜMÜ
Paykasa
Paykasa satın alma ve paykasa bozdurma işlemleri için en uygun paykasa fiyatları
Vivi rent a car
vivi.com.tr
Rent a car firmalarının arabalarını %15 indirimli kiralayın. Kampanyalı fiyatlar için vivi'ye göz atın.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Whatsapp İletişim:
0548 891 06 34

BT Magazin
Günlük Bilişim ve
Teknoloji Blogu
btmagazin.net
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com