İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Özel Kuvvetler'de o gece! İşte darbeci generalin iletişim trafiği

Özel Kuvvetler'de o gece! İşte darbeci generalin iletişim trafiği
Özel Kuvvetler'de o gece! İşte darbeci generalin iletişim trafiği

TSK'nın göz bebeği Özel Kuvvetler'i basan cuntacı general Semih Terzi'nin 15 Temmuz gecesindeki iletişim trafiğine Türkiye gazetesi ulaştı.

Özel Kuvvetler Komutanlığını (ÖKK) ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'yi vurarak, darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden darbecilerin iletişim trafiği darbe gecesi ülkemizin göz bebeği kurumu özel kuvvetlerde yaşananları ve karşı duranların mücadelesini gözler önüne seriyor. Türkiye gazetesinin ulaştığı görüşmeler FETÖ'nün o gece olan biten hareketliliğini en net şekli ile ortaya koyuyor.

Darbeci hainler tarafından o gece sözde Özel Kuvvetler Komutanlığı görevine getirildiğini söyleyerek ülkemizin göz bebeği kurumunu ele geçirmeye çalışan Semih Terzi'nin tüm iletişim trafiğine ulaştık. Darbeciler hainlerin başarılı olacaklarından o kadar emin hareket ettikleri gözleniyor ki, darbe girişiminin başladığı saatlerde her türlü iletişim sistemini kullandıkları belirlendi. Terzi'nin o gece ve öncesi 4 farklı uygulamadan mesajlaşma ve görüşme trafiği ortaya çıktı. Terzi'nin o gece kullandığı 4 farklı yazışma programı ise Silence, Threema, WhatsApp ve Haberci gibi sistemler...
İlk hamle olarak hain Semih Terzi, kendisinin sözde Özel Kuvvetler Komutanlığına getirildiğini iletişim sisteminden ilan ediyor. Türkiye gazetesinin elde ettiği kayıtlara göre;
Kurmay Albay Osman Kılıç, 15 Temmuz günü saat 22.12'de Tuğgeneral Semih Terzi'nin Silopi'den Diyarbakır'a intikalini koordine etti. Kılıç, mesajında “Komutanım çıktınız mı?” diye sordu. Semih Terzi'nin hedefi Silopi'den Diyarbakır'a oradan da Ankara'ya gelmekti. Terzi, “Şimdi kalktım” dedi. Muhtemelen saat 23.15'te Diyarbakır'a iniş yaptı. Burada Terzi'yi Özel Kuvvetlerin en savaşçı birimleri olarak bilinen 12 ve 16'ncı Özel Kuvvetler Taburu karşıladı. Daha sonra Osman Kılıç, Diyarbakır'dan Semih Terzi'yi Ankara'ya getirecek uçağı ve personeli koordine etti.
Bu sırada Osman Kılıç, Terzi'ye bir mesaj daha gönderdi: “Zekai'yi alamadılar, Fatih takipte”. Kılıç, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın Kurmay Albay Fatih Yarımbaş tarafından derdest edilemediğini bildiriyordu. Saat 23.57'de Semih Terzi, 12'nci Tabur'la birlikte olduğunu haber ederek CASA uçağı ile Ankara'ya hareket etti.
Ancak 16'ncı Özel Kuvvetler Taburunu müteakip intikal için Diyarbakır Üssü'nde bıraktı. Semih Terzi ve beraberindeki 12'nci Özel Kuvvetler Taburu'nun CASA uçağı ile Diyarbakır'dan Ankara'ya gelmesinin ardından 10 dakika içerisinde Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın Gölbaşı'ndaki Oğulbey Kışlası'nda olacağını bildirdi. (02.12)

“HALİL PAŞAYI ALMAYIN!”

16 Temmuz Saat 00.35'te Semih Terzi, Kurmay Başkan Celal Koca arasında geçen mesajlaşmada, Irak'ın kuzeyinde görevli olan Tuğgeneral Halil Soysal'ın Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye alınmaması için Jandarma Binbaşı Necmettin Berk'in görevlendirilmesini istedi. Terzi, Celal Koca'ya, “Halil General geçmesin”, “Necmettin'le görüş”, “Güveneceğin adamlardan bir AMM kur”, “Her şeye rağmen olmasın”, “Uyanık ol” talimatını verdi. Terzi ve kendisi ile birlikte hareket eden FETÖ'cü ekibin kendilerine yönelik harekete kalkışabilecek ve Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'ya bağlı birimlerin Kuzey Irak'taki Başika ve diğer askerî üslerdeki birimlerinin destek için gelmesini dahi önledikleri belirlendi. 

AKSAKALLI YAŞIYOR!

Semih Terzi, 15 Temmuz'da izinde olan ve kendi tabur komutanı olmayan Kurmay Binbaşı Yıldıray Yılmaz'a, güvendiği personeli toplayarak Özel Kuvvetler Komutanlığının Gölbaşı'nda bulunan kışlasını FETÖ lehinde takviyeye gitmesi konusunda talimat verdi. Terzi, “Yıldıray, güvendiğin adamlara da haber ver, Ankara'da birlikte toplanın” mesajını gönderdi. (23.28) Bu mesajlar Terzi'nin bir yandan darbe girişimini daha şiddetli bir hâle sokma hamlesi şeklinde yorumlanırken en önemlisinin ise Zekai Aksakallı'yı o gece öldürtemediği için ÖKK'yı kendi kontrolüne çekmeye çalıştığı belirtiliyor.

“DERHAL TUTUKLAYIN...” 

Semih Terzi, 15 Temmuz gecesi Tuğgeneral Ömer Faruk Bozdemir'in darbeye karşı koymak maksadıyla kışlaya geldiğini ve engellenmesi gerektiği talimatını Kurmay Albay Ümit Bak'a verdi. Terzi, “Bozdemir'le görüştüm, durumu biliyor. El koymaya geliyor. Israrla dön dedim. İçeri almayın ya da tutuklayın bizim cezaevine koyun.” (23.40) sözleri ile darbecilerin ÖKK eli ile darbeyi gerçekleştirme konusunda ne kadar hareketli olduklarını ve ÖKK'nın ele geçmesi durumunda hain darbe girişiminin başarılı olabileceğini düşündükleri ortaya çıkıyor.

“ARTIK KOMUTAN BENİM”

Semih Terzi, 15 Temmuz'da kendisini sözde Özel Kuvvetler Komutanı olarak görevlendirildiğini ifade ederek, Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın emri ile Irak'ın kuzeyinden Silopi'ye intikal hâlinde olan Tuğgeneral Halil Soysal'ı engellemeye çalıştı. Terzi, Halil Soysal'a 00.23'te şu mesajı gönderdi: “Halil Paşam, Genelkurmay'dan mesaj emri geldi. Özel Kuvvetler Komutanı olarak görev yapmam
emredilmiş. Şu an Ankara'ya gidiyorum. Siz Selahattin'e dönün ve talimat bekleyin. TSK hükûmete karşı harekât icra ediyor, siz yerinizde kalın. Durumu anlamaya çalışıyorum.” 

NURİ ELİBOL - ÇETİNER ÇETİN | Türkiye

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.