İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Parsons araştırması, kritik altyapı siber güvenlik boşluklarını açığa çıkardı

Parsons araştırması, kritik altyapı siber güvenlik boşluklarını açığa çıkardı
Parsons araştırması, kritik altyapı siber güvenlik boşluklarını açığa çıkardı

Parsons, ABD'nin kritik altyapı tesislerindeki endüstriyel kontrol sistemi ve operasyon teknolojisi mühendisleri hakkındaki araştırmaya ilişkin bulguları yayınladı.

Güvenlik ve altyapıda dijital çözümler sağlayan Parsons'un, ABD'nin kritik altyapı tesislerindeki endüstriyel kontrol sistemi ve operasyon teknolojisi mühendisleri hakkındaki araştırmasının, tam birleşmiş operasyonel teknolojiler (OT)- bilgi teknolojiler (BT)yaklaşımını yansıtmayan siber güvenlik saldırılarına direnç sağlamak amacıyla organizasyonlar ve modellerdeki OT ve BT profesyonellerinin entegrasyonuna ilişkin önemli bir eksikliğe işaret ettiği bildirildi. 

Parsons Federal işletme Birimi Başkanı Carey Smith şu ifadeleri dile getirdi: "Kritik altyapı tesislerinde kurulu binlerce ağ bağlantılı aygıt, işletme verimliliğini geliştirirken siber riski de arttırmaktadır. Endüstriyel kontrol ortamında birden fazla bağlı aygıtla kusursuz fırtına halihazırda oluşturulmuştur ve bu nedenle karmaşık saldırılar açısından sayısız erişim noktası oluşturulmaktadır. Bu araştırma, birleşik OT ve BT çözümlerinin birleşik tehdidin gerisinde kaldığını ortaya koymuştur. Yazılım esaslı, BT merkezli bolt-on model, OT siber tehdidine yönelik tak-çalıştır çözümü niteliğinde değildir''.

Parsons 2018 Kritik Altyapı Risk Değerlendirmesi adlı Parsons raporunun, enerji, kimya, su, savunma ve üretimin de dahil olduğu kritik altyapı sektörlerindeki endüstriyel kontrol sistemi mühendislerinden oluşan 300 nitelikli yanıtlayıcının sağlamış olduğu verileri özetlediği aktarıldı.  

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.