İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Selçuk Uluergüven son yolculuğuna uğurlandı

Selçuk Uluergüven son yolculuğuna uğurlandı
Selçuk Uluergüven son yolculuğuna uğurlandı

Türk sinema ve tiyatrosunun ünlü ismi Selçuk Uluergüven son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü hastanede 2 gün önce 73 yaşında vefat eden ‘Bizimkiler’ dizisindeki ‘Davut Usta’ rolüyle hafızalarda yer eden Türk tiyatrosunun tanınmış ismi Selçuk Uluergüven için ilk tören Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Ünlü tiyatrocunun eşi Türkan Uluergüven ve oğlu Emre Uluergüven törende taziyeleri kabul etti. Törene usta oyuncunun yakınlarının yanı sıra ‘Bizimkiler’ dizisinde uzun yıllar birlikte rol aldığı meslektaşları, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve sanatçı dostları katıldı. Uluergüven’in tabutu, sahnede hazırlanan çiçeklerle donatılmış platforma konuldu. Tabutun yanına sanatçının fotoğrafları yerleştirildi.

"ÜZÜNTÜ VE STRESTEN OLDU"

Bitkin olduğu gözlenen Selçuk Uluergüven’in eşi Türkan Uluergüven, eşinin ölümünün ani olmadığını çok hasta olduğunu söyledi. Eşinin çok üzüntüler yaşadığını dile getiren Türkan Uluergüven, “1,5 buçuk senenin 1 senesi hastanelerde geçti. İstanbul’a gelmek istedi ama Aydın’a yerleşmişti. Onların hayatı İstanbul’da. Son güne kadar emekli olup köşesine çekilmek istemedi. Öğrenci yetiştirmek istedi. Ama işte her şey üzüntüden, stresten oldu. Bu kültür merkezini çok seviyordu. Burada oyun oynamıştı. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Emre Uluergüven ise "Çok iyi bir baba oldu. Arkadaşlarım hep, “Evde de sert mi?” diye sorardı ama hiç sert olduğunu görmedim. Hastalığında dahi tiyatro için sürekli düşünüyordu. Bana sürekli tekst çıkarırdı. “Yataktasın, hastasın. Önce kalk. Sağlığın düzelsin. Konuşuruz” derdik. “Hayır. Kalkacağım zaten. Hazırla sen” derdi. Her zaman tiyatro yaptı. Bir yıl öncesine kadar hala sahneye çıkıyordu. Son yılı hastalıklarla geçti. Felç oldu. Düzelirken bu oldu. Yanına gidiyorduk. Bazen tanıyordu, bazen tanımıyordu. Bir ümit vardı ama kaybettik. Dizileri ve filmleriyle her zaman hatırlanacaktır” dedi.

Uluergüven’in çok dürüst bir beyefendi olduğunu belirten meslektaşı Zihni Göktay, “Biz sevinçte kaderde hep birlikte olduk” diyen tiyatro sanatçısı “ 50 yıldır bir dostluğumuz vardı. Bazen birlikte acıyı sevinci paylaştık. Çok temiz, çok namuslu ve parasını hakkıyla kazanan, aynı zaman vali çocuğu olduğu halde hiçbir zaman babasının nüfusunu kullanmayan çok dürüst bir ağabeyimdi kendisi” şeklinde konuştu.

Gözyaşları içerisinde usta oyuncuyu anlatan Salih Kalyon ise “50 yıldır tiyatro yaşamında birlikte olduğumuz bir ağabeyimdi. Birçok projede birlikte yer aldık. Birlikte mücadeleler, sıkıntılar atlattık. Şu anda onu uğurlamak için buradayız. Ne kadar güzel bir insan arkasından çok güzel şeyler düşünülmüş, söylenmiş. İyi bir insan, iyi bir tiyatrocuydu. Son anına kadar tiyatroyu düşünmüş bir kardeşimiz. Uğurlar olsun” diye konuştu.

Dizide Uluergüven’in oğlunu canlandıran Ali Uyandıran da çok üzgün olduğunu belirterek, “Meslektaşım, dostum, ağabeyim, babamdı. Çok üzgünüm. Başımız sağolsun. Biz dizide beraber çalıştık, dostluk ettik daha öncesinde ve sonrasında. Çok üzgünüm” dedi.

"İSTANBUL’A GETİRMEK İSTEDİK AMA..."

Ünlü tiyatrocunun sert karakterin tersine yumuşak, çocuksu ve sevecen bir kişiliği olduğunu söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, “İnsanlar doğarken çok temiz dünyaya gelirler. Her ne olursa dünyada olur. Ama bazen insanlar bu kaderlerinde tertemiz çıkarlar. Onlardan biride Ulu. Kendisini belediye meclisinde tanıma ve birlikte olma fırsatı yakaladım. Ben o dönemde kendisini tanıdım. Çok iyi bir insandı. Onu İstanbul’a getirmek istedik ama doktorları kabul etmedi. Aydın’da kaybettik maalesef. Hepimizin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen törenin ardından Selçuk Uluergüven’in cenazesi, dualar eşliğinde Karacaahmet’teki Şakirin Camii’ne götürüldü.

Selçuk Uluergüven son yolculuğuna uğurlandı

Uluergüven’in cenazesi cuma namazı sonrası kılınacak cenaze namazının ardından trafik kazasında hayatını kaybeden tiyatrocu oğlunun yanında toprağa verilecek.

Uluergüven, vasiyeti üzerine trafik kazası sonucu hayatını kaybeden oğlu Eren Uluergüven’in yanına defnedildi.

Solunum yetmezliği sonucu 2 gün önce Aydın’da hayatını kaybeden Türk tiyatrosunun usta ismi Selçuk Uluergüven için ilk tören Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Daha sonra Üsküdar’da bulunan Şakirin Cami’nde Uluergüven için cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine usta oyuncunun eşi Türkan Uluergüven, oğlu Emre Uluergüven’in yanı sıra Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, sanatçı dostları Zihni Göktay, Ali Uyandıran, Atalay Uluışık, Engin Şenkan, Rutkay Aziz, sevenleri ve yakınları katıldı. Emre Uluergüven cenaze namazı öncesinde taziyeleri kabul etti. Babasının bir süredir yoğun bakımda olduğunu dile getiren Emre Uluergüven, “Ondan önce felç geçirmişti. Felci atlattı. Hatta yarı felçli olarak orada sahneye çıktı. Birkaç oyun oynadılar. Civar köylere gitti orada oyun oynadı. Ama hastalığı izin vermedi. Kalça kırığının ardından enfeksiyon kaptı, yaşlılık vesaire. Solunum yetmezliğinden vefat etti. Son dönemlerinde biraz sıkıntı çekti” şeklinde konuştu.

Usta oyuncunun yüzlerce tiyatro oyunu, sinema filmleri olduğunu aktaran Uluergüven, “Ama tabi ki ‘Bizimkiler’ ile tüm Türkiye çapında tanındı. Türkiye’de hiçbir sanatçı hak ettiği gibi yaşayamaz. Ama mutlu yaşar” dedi.

"HER ZAMAN KIRGINLIKLARI OLDU"

Aydın’a yerleşmesinde bir kırgınlığı olduğunu da sözlerine ekleyen Uluergüven, “Her zaman kırgınlığı oldu. İstanbul’da artık bunalmıştı. Biraz da Anadolu’da tiyatro yapmak istiyordu. Bir Anadolu kentinde de tiyatro kurayım istedi. Ama son 1 yıldır rahatsızlıklar pek izin vermedi” şeklinde konuştu.

‘Bizimkiler’ dizisinde birlikte rol aldıkları oyuncu Atalay Uluışık ise “Çok sevdiğimiz, beraber çalışma şerefine ulaştığım bir ağabeyimize son görevimizi icra etmek için toplandık. Mekanı cennet olsun. Toprağı bol olsun. Sadece ‘Bizimkiler’ dizisindeki ‘Davut Usta’ rolüyle tanınan bir karakterdi ama tiyatroya olan aşkıyla, oyunculuğuyla, yazdığıyla, yönettiğiyle, filmleriyle birçok insanın kalbinde taht kurmuş çok değerli bir sanatçıydı. Ben de kendisini tanıma şerefine ulaştığım için beraber çalışma şansına ulaştığım için kendimi şanslı sayan genç oyunculardan birtanesiyim” dedi.

Cuma namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Selçuk Uluergüven’in cenazesi, 10 yıl evvel trafik kazasında hayatını kaybeden oğlu Eren Uluergüven’in Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunan kabrinin yanına defnedildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.