İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

"Suhulet"in dönüşü muhteşem oldu

"Suhulet"in dönüşü muhteşem oldu

Dünyanın ilk arabalı vapuru "Suhulet"ten tam 136 yıl sonra yine Türk mühendislerin eliyle İstanbul'a kazandırılan "Suhulet" adlı modern arabalı vapur törenle sefere başladı.

Sirkeci-Harem arasını 8 dakikaya indiren gemi, 80 araç ve 600 yolcu kapasitesinin yanı sıra hızı ve manevra kabiliyetiyle öne çıkıyor.

Osmanlı Devleti'nin dünyanın ilk arabalı vapur formunu geliştirmesinden tam 136 yıl sonra, yine Türk mühendislerin eliyle İstanbul'a kazandırılan 'Suhulet' adlı modern arabalı vapur, Sirkeci Araba Vapuru İskelesi'nde düzenlenen törenle sefere başladı.  

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 80 araç ve 600 yolcu kapasiteli modern arabalı vapurun Sirkeci-Harem arasını 8 dakikaya indirdiğini, 12.5 deniz mil hız yapabildiğini ve çok hızlı manevra kabiliyetine sahip olduğunu belirterek, " Suhulet saatte bin araç ve 7 bin 200 yolcu taşıyacak. Suhulet'in ardından aynı özelliklere sahip 3 modern arabalı vapuru daha üçer ay arayla devreye alacağız. Şu anda Sirkeci-Harem arasında 3 bin 500 araç taşınırken, bu dört yeni arabalı vapurun hepsi devreye girdiğinde günde 15 bin araç taşınacak. " dedi.

Başkan'a teşekkür

İstanbul Valisi Muammer Güler de "Suhulet" adlı arabalı vapurun bir nostaljiyi de yanında getirdiğini dile getirerek, İstanbul trafiğinin çözümünde deniz taşımacılığının önemine dikkat çekti. "İstanbul'da yaşamanın bir sorumluluğu var. O sorumlulukla herkes usuletle ve suhuletle görev yaparsa başarılı oluruz" diyen Vali Güler, Başkan Topbaş'a ve İDO'ya ve geminin inşa edildiği tersanenin yöneticilerine teşekkür etti.  

Osmanlı Devleti döneminde dünyanın ilk arabalı vapuru olarak inşa edilen Suhulet'ten tam 136 yıl sonra yine Türk mühendislerin eliyle İstanbul'a kazandırılan modern arabalı vapur Suhulet, 80 araç ve 600 yolcu kapasitesinin yanı sıra 12.5 deniz mili hız yapabiliyor. 360 derece manevra kabiliyeti var.
 
Sirkeci-Harem arasında hizmet verecek yeni araba vapurlarının her birinin maliyeti 10.7 milyon dolar. Suhulet'in hizmete alınmasının ardından "Sahilbent", "Sadabad" ve "Sultanahmet" isimleri verilen diğer yeni araba vapurları da üçer ay arayla İstanbul Boğazı'nda yolcu ve araç taşımaya başlayacak.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.