İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Tatiliniz hastanede geçmesin

Tatiliniz hastanede geçmesin
Tatiliniz hastanede geçmesin

Özel Bursa Hayat Hastanesi Bakteri ve Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Uzmanı Doktor Ahmet Özkul, yeterince temizlenmeyen havuzlarla kirli sahillerin hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

BURSA

Özkul, özellikle havuz ve denize girme sonucu gelişen kulak enfeksiyonlarının, kulağın, vücudun en ağrılı ve hassas bölgelerinden birisi olması sebebiyle hastalara zor anlar yaşattığını ifade etti.

Özkul, dış kulak yolu veya kulak zarında görülen enfeksiyonun, gelişen ödem dolayısıyla çok ağrılı seyrettiğini vurguladı. Dr. Ahmet Özkul, "Havuz ve denizden alınan mikroplarla, ishal, solunum sistemi enfeksiyonları, kulak göz ve cilt enfeksiyonları gözlenebilir. Mavi yeşil algler ölümcül toksinlere sahiptir. Ayrıca leptospira denen bir mikrop potansiyel ölümle seyredebilen Weil hastalığına sebebiyet olabilir" dedi.

Yaz mevsiminde kulak enfeksiyonlarının en çok rastlanan sağlık problemlerinden birisi olduğuna dikkat çeken Özkul, havuzda su yutmamak, suya girerken burnu tutmak, ıslak mayo ile oturmamak gibi alınabilecek basit tedbirlerle hastalıklardan korunmanın mümkün olduğunu belirtti.

"Yeterince temizlenmeyen havuzlar ve kirlilik seviyesi yüksek sahiller tifodan dizanteriye pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor" diyen Dr. Özkul, havuz veya deniz sefasının hastanede bitmemesi için vatandaşları girilen havuzun temizliğinden emin olunması konusunda uyardı.
Özkul, "Su sirkülasyonu fazla olan havuzların tercih edilmesini öneriyoruz. Çünkü yeterince temizlenmeyen havuzlar ve kirlilik seviyesi yüksek sahiller tehlike saçıyor" diye konuştu.

Ayrıca terlemenin mantar üremesini kolaylaştırdığına dikkat çeken Özkul, "Genital yolla bulaşan hastalıklardan havuzlardan bulaşanlar arasında genital mantar enfeksiyonları, molluscum cantagiosum ve trikomonas enfeksiyonları sıklıkla görülür ve iyi temizlenmeyen havuzlardan tifo, hepatit A ve E, cryptosporidum, kolibasili, giardia, shigella, dizanteri ve paratifo gibi ateşli ishal yapan mikroplar, göz, kulak, burun, boğaz enfeksiyonları ile uyuz ve impetigo gibi deri hastalıkları da bulaşabilir" şeklinde konuştu.

DENİZ MÜDAVİMLERİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Hijyen için periyodik kimyasal ve fiziki temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği yüzme havuzlarının tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Özkul, hastalıklardan korunmak için şu tavsiyelerde bulundu:
"Hepatit A ve B aşısı olmayan çocukları havuzlara göndermeyin. Havuz kenarlarında yiyecek yemeyin ve sigara içmeyin. Ateşli hastalık ya da ishal geçirirken havuza girmeyin. Islak mayoyla oturmayın. Sık çamaşır değiştirin. Temiz ve hijyenik olmayan tuvaletleri kullanmayın. Naylondan imal edilmiş ve dar olan kıyafetler giymeyin. Havuz bölgesine ayakkabıyla veya dışarıda giyilen terliklerle girmeyin. Ayaklarınızı, antiseptik suya batırarak dezenfekte edin. Havuzda su yutmamaya dikkat edin.

Kulak enfeksiyonlarına karşı kulak tıkacı kullanın. Ciltte sıyrık ya da kesik varsa yüzme sonrası buraları su ve sabunla temizleyin. Havuz suyunun düzenli olarak klorlandığı havuzları tercih edin. Kanalizasyon sularının denize aktığı yerin yakınlarından denize girmeyin. Havuz suyunun sürekli olarak sirkülasyon yapıldığı havuzlara girmeye özen gösterin. Yağmurdan sonra denize girmeyin. Kirli ve yüzeyi köpüklü denizlere girmeyin. Havuz ve deniz suyunu yutmamaya dikkat edin. Deniz gözlüğü ile suya girin."

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.