İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Türkiye'nin ilk Roman adayı Özcan Purçu, oyunu kullandı

Türkiye'nin ilk Roman adayı Özcan Purçu, oyunu kullandı
Türkiye'nin ilk Roman adayı Özcan Purçu, oyunu kullandı

Türkiye’nin ilk Roman vekil adayı olma unvanına sahip Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir 1. Bölge 5. Sıra Milletvekili Adayı Özcan Purçu, Roman vatandaşların alkışları eşliğinde oyunu kullandı.

Türkiye'nin ilk Roman adayı CHP İzmir 1. Bölge 5. Sıra Milletvekili Adayı Özcan Purçu, Gazi Osman Paşa İlkokulu'nda oyunu kullandı. Seçilmesi halinde Türkiye'nin ilk Roman milletvekili olacak olan Purçu, oyunu kullandıktan sonra okul bahçesinde Roman vatandaşlarla sohbet etti. Roman vatandaşlar, Purçu'ya alkışlarla destek verdi.

“DEMOKRASİYİ İLK DEFA YAŞAYACAĞIZ”
Oy kullanma işleminin ardından açıklama yapan Purçu, tarihi bir günü yaşadıklarını belirterek, “Bu akşam Türkiye'de ilk defa Roman etnik kimlikli bir milletvekili Meclis'te olacak. Roman kardeşlerimizin sözcüsü olacak. Bu demokrasi açısından çok önemli. İlk defa demokrasiyi gerçek anlamda yaşamış olacağız. Türkiye'de 6 milyon Roman vatandaşımız var ama bir tane temsilcimiz yok. Gerçek demokrasi bugün Cumhuriyet Halk Partisi'nin çatısı altında yaşanacak. Roman kardeşlerimin barınmadan tutun eğitime kadar birçok sorunu var. Biz bu ülkede, mahallelerimizde yaşayamıyoruz. Bazen aç bile kalıyoruz. Birçok yaşamsal sorunumuzu çözmek için bu önemliydi. Ülkemize katkı sunmaya çalışacağız” dedi.

“BİZİM DE İNSANCA HAKLARIMIZ VAR”
Purçu'ya destek veren Roman vatandaşlar “Romanlık sadece oynamak değildir. Bizim de insanca haklarımız var. Irk ayrımı olmadan bizim de haklarımız var. Ne mutlu bize ki bir milletvekili çıkarıyoruz. Romanlarda çok aydın var ama Roman olduğumuz için hiçbir yerde itibar görmüyoruz. Gururluyuz. Yaşasın Romanlar” derken, Roman belediye meclis üyesi Ali Yangı ise “Artık Romanların da hakkını arayan bir vekilimiz var. CHP hem de en iyisini seçti. Onlara teşekkür ediyoruz. Kılıçdaroğlu golü attı. Kılıçdaroğlu'na çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Purçu, seçim sonuçlarını CHP İzmir İl Başkanlığı'nda diğer vekil adayları ile birlikte takip edecek.

CEREN ATMACA-GÜRKAN CAN-HALİL KARAHAN
 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.