Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

Yozgat’ta FETÖ/PDY soruşturması

Yozgat'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında dava açılan 8'i tutuklu 9 sanığın yargılanmasına devam edildi.


03 Ocak 2018 17:45

Yozgat Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştirilen duruşmada "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklu Muhammet Burak D., Mustafa D., Nazmi Ö., Emre S., Nihat G. ve Kenan K. ile tutuksuz sanık Osman A. ile avukatları hazır bulunurken, Kayhan S. ve Kadir İ. duruşmaya tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

SEGBİS ile duruşmaya Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden katılan 'Önder' kod adlı tanık Ömer Boyraz, 2011-2016 yıllarında Yozgat'ta Bozok Üniversitesinde matematik bölümünde okuduğunu ve cemaat evlerinde kaldığını söyledi. Boyraz, yaptığı açıklamada, "Ben cemaat evlerinde ev abiliği yaptım. Sanıklardan Kayhan S. ise lise öğrencilerinden sorumlu kişiydi. Beni öğrencilere ders vermem için yaklaşık 10 kez Ankara'ya gönderdi. Orada öğrencilere matematik dersi verdim. Bunun yanında Fethullah Gülen'in kitaplarından okuduk, verdiği vaazların videolarını izledik" dedi. 

Kendisinin de ByLock kullandığını da anlatan Boyraz, "ByLock programını benim telefonuma sanıklardan Kayhan S. 2014 yılının Ekim ayında yükledi ve 2016 yılının Ocak ayına kadar kullandım. Cemaatte bana 'Önder' diye isim vermişlerdi ama ben kendi ismimi daha çok kullandım" diye konuştu.
Tanıkların ifadesinin alınmasının ardından sanık ve avukatları savunma yaptı. Mütalaasını veren cumhuriyet savcısı sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi. Sanıkların son savunmalarını yapması ve dosyadaki eksiklerin giderilmesi için mahkeme başkanı mahkemeyi 30 Ocak 2018’e erteledi. 

Bahadır Muhlis Gökgül
 

Etiketler: fetö, yozgat

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 31°C

 • Ankara

  Ankara 29°C

 • İzmir

  İzmir 33°C

 • Bursa

  Bursa 31°C

 • Trabzon

  Trabzon 27°C

TÜMÜ
Reklamı Geç