İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Zazalar TRT'den kanal istedi

Zazalar TRT'den kanal istedi
Zazalar TRT'den kanal istedi

Diyarbakır’da Zaza Derneği üyesi bir grup, kendi dillerinde kanal istediklerini belirterek, TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yaptı.

Yenişehir ilçesinde bulunan TRT binası önüne gelen Zaza Derneği Diyarbakır Şubesi üyeleri, basın açıklaması düzenledi. TRT Kurdi kanalında Zazacayı Kürtçe lehçeye çevrilmesine tepki gösteren grup, ‘TRT Zaza İstiyoruz', 'TRT Kurdi'de Zazaca İstemiyoruz' yazılı dövizleri TRT binası önüne bıraktı. Açıklamaya dernek üyeleri ve başkan yardımcıları katıldı.

Grup adına açıklama yapan Zaza Derneği Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Muhyettin Ateş, Zaza halkının kendi dilinde yayın yapan bir televizyon kanalı olmadığını söyledi. Ateş, "UNESCO 2009 yılında hazırladığı raporda Zazaca'nın yok olma üzere olduğunu belirtti. Zazaca'yı görebiliyorken, vergi ödediğimiz ve vatandaşı olduğumuz devletin kendi vatandaşlarını Zaza olarak görmemesi düşündürücüdür. Kendi öz vatanlarında dünyada ve Türkiye'de olup bitenden haberi olmayan ve kırsal kesimde yaşayan Zazalar için TRT Zaza kanalını istiyoruz. Birçok dilde yayın yapan TRT kurumunun ülkenin yüzde 10'nunu bulan Zazaca dilinde kanal olmaması manidardır. TRT Kurdi kanalında yayın yapılmasını istemiyoruz. Hükümetin Zazacayı Kürtçeye lehçe yapmasının hiçbir dayanağı yoktur. Evin masum ve mazlum çocuğu Zazalar hep böyle sessiz ve sakin kalmayacaktır" dedi.

Grup, açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

BURAK EMEK 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.