İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Osmanlı Hanedanında merhum Salih Zeki Yeğen'in eşi Ülkü Yeğen vefat etti

Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın ve Gazi Osman Paşa’nın torunu merhum Salih Zeki Yeğen’in eşi Ülkü Yeğen (68) vefat etti.

Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın ve Gazi Osman Paşa'nın torunu merhum Salih Zeki Yeğen'in eşi Ülkü Yeğen (68) vefat etti. Dün gece kalp krizi geçirmesi üzerine ambulansla Acıbadem Taksim Hastanesi'ne kaldırılan Ülkü Yeğen bütün çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.


Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın ve Gazi Osman Paşa'nın torunu merhum Salih Zeki Yeğen'in eşi Ülkü Yeğen (68) Dün gece kalp krizi geçirmesi üzerine ambulansla Acıbadem Taksim Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak, Ülkü Yeğen bütün çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.


Merhume Ülkü Yeğen'in eşi Salih Zeki Yeğen, Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın kızı Zekiye Sultan'ın ve Gazi Osman Paşa'nın oğlu Ali Nureddin Paşa'nın torunu idi. Fatma Yasemin ve Muhsin Osman adında iki çocuğu bulunan Ülkü Yeğen eşini 23 sene önce kaybetmişti.


Merhum Ülkü Yeğen'in eşi Salih Zeki Yeğen sürgün listesinde olmamasına rağmen 3 yaşındayken 1924'te, annesi Fatma Aliye Hanımsultan ile birlikte sürgüne gitmişti. Yanlarında 11 yaşındaki ağabeyi Osman Yeğen, babası Kavalalı ailesinden Mehmed Muhsin Yeğen Paşa, anneannesi Zekiye Sultan ve dedesi Ali Nureddin Paşa da vardı.


Zekiye Sultan 1952'de kadınlar için çıkan izne dahi yetişemeden Fransa'nın İspanya sınırına yakın Pau kasabasında bir otel odasında vefat etti. Bir İstanbul Ermenisi olan otel sahibi, Sultan ve eşi Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'nın oğlu Ali Nureddin Paşa'dan vefatlarına kadar ücret almadı. Paşa da Sultan'dan 2 yıl sonra 85 yaşında vefat etti. Her ikisinin de Pau'daki kabir yeri belli değildir.


1964'te vefat eden Prens Muhsin Yeğen sürgünden önceki yıllarda bir dönem Galatasaray'da futbol oynamış, daha sonra Fenerbahçe kürek takımının kurulmasına öncülük etmişti. Eşi Fatma Aliye Hanımsultan 1952'de şehzadeler dışındaki Hanedan üyelerine izin çıkınca yurda dönmüş ve 1972'de vefat ederek Yahya Efendi Dergahı haziresine defnedilmişti. 1994'te vefat eden oğlu Salih Zeki Yeğen de Yahya Efendi'ye defnedilmiştir.


Merhum Ülkü Yeğen 10 Kasım 2017 günü Cuma namazını müteakip Yıldız Hamidiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Yahya Efendi'de eşinin yanına defnedilecek.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.