Seçim sistemlerinin siyasal sonuçları GAÜ’de masaya yatırıldı

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Siyasal Bilimler Fakültesi, KKTC Cumhuriyet Meclisi milletvekillerinin katılımı ile “Seçim Sistemlerinin Siyasal Sonuçları: Seçim ve Halk Oylaması Yasasındaki Değişikler” konulu panel düzenledi.

Seçim sistemlerinin siyasal sonuçları GAÜ’de masaya yatırıldı

10 Kasım 2017 15:39


GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Kıbrıs Masası İnovasyon Kurulu tarafından gerçekleştirilen panele CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, TDP Milletvekili Zeki Çeler ve UBP Milletvekili İzlem Gürçağ katıldı. GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Akademisyeni Dr. Cemaliye Beysoylu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde, KKTC’deki seçim sistemlerinin siyasal sonuçları, seçim ve halk oylaması yasasındaki değişiklikler tartışıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aykut Toros, “Beşer dediğimiz insan, birden ikiye çıktığı zaman bir paylaşım meselesi başlar. Bu paylaşım meselesi ister istemez yönetim konularını getirir. Bu yönetim konuları da rastgele yapılamaz. Beğenilirler, beğenilmezler, etik olaylar oluşur. Bu etik olaylar da sonunda yasalara dönüşerek toplumda bir krasi hadisesi ortaya çıkarır. Krasi dediğimiz olay, bir hükmün yönetimin nerede hangi noktada toplandığını gösterir. Oto-krasi, mono-krasi, teo-krasi ve demo-krasi gibi ifadelerle hatırlatabilirim. Bu konular toplumun gelişmesinde türlü toplumlarda ön plana çıkmış olan şeylerdir. Burada yetkinin nasıl devredileceği, sosyal kontrat hadisesinin nasıl olacağı kanunlarla belirlenir. Bu kanunlarda çok ciddi değişimler vardır” dedi.


Açılış konuşmasının ardından GAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Akademisyeni Dr. Cemaliye Beysoylu moderatörlüğünde TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler, UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ ve CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe’in konuştuğu panele geçildi. Milletvekilleri, Seçim ve Halkoylaması Yasası hakkında seçmenin nasıl oy kullanacağını, mevcut değişikliğin ne öngördüğünü ve konu hakkında genel değerlendirmeler yaptılar.


CTP Girne Milletvekili Fazilet Özdenefe, yasadaki değişikliğin gerekçelerini, mevcut yasanın Siyasi Partiler Yasası’yla birlikte okunması gerektiğini anlatarak, yasanın içeriği ve cinsiyet kotasıyla ilgili bilgiler verdi.


UBP Girne Milletvekili İzlem Gürçağ, yeni yasa kapsamında oy verme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini, seçmenlerin nasıl üç farklı şekilde oy kullanabileceğini, aday sayılarının ilçelere dağılımını, oy pusulalarının hangi durumlarda geçerli ya da geçersiz sayılacağını detayları ile paylaştı.


TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler ise, yasaya neden olumsuz oy verdiklerini aktardı. Çeler, çalışarak halka hizmet verecek, ülke sorunlarıyla ilgilenecek parti ve adaylara oy verilmesini istedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

İSTANBUL HAVA DURUMU
29
°
C
Çok Bulutlu
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  29°C
 • Cumartesi
  28°C
 • Pazar
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  28°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  28°C
Reklamı Geç