İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Germiyan Festivali iki yakayı buluşturacak

İzmir’in Çeşme ilçesinde, ’9 Durak 9 Deneyim’ projesi kapsamında yer alan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Germiyan Festivali, mübadele döneminde Sakız’a göç eden Yunanlı ailelerle Sakız’dan Çeşme’ye göçenlerin buluşmasına sahne olacak.

İzmir'in Çeşme ilçesinde, '9 Durak 9 Deneyim' projesi kapsamında yer alan ve bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Germiyan Festivali, mübadele döneminde Sakız'a göç eden Yunanlı ailelerle Sakız'dan Çeşme'ye göçenlerin buluşmasına sahne olacak.


7-8 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Germiyan Festivali, bu yıl 4. kez düzenlenecek. Germiyan Festivali, 7 Ekim Cumartesi günü, Germiyanlı üreticilerin kendi ürettikleri ürünlerinin satıldığı stantların açılışı ile başlayacak. İki gün sürecek festivalde, bu yıl bir ilkte gerçekleştirilecek. Mübadele dönemi öncesinde Çeşme'de yaşayan ve mübadeleyle Yunanistan'ın Sakız Adasına göç etmek zorunda kalan ailelerle, Yunanistan'ın Sakız Adasından Çeşme'ye göçen ailelerin ikinci kuşağı buluşacak. Germiyan Festivali, Çeşmeli sanatçı Hale Yamaner'in söyleyeceği Ege Türküleri ile sona erecek.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.