İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Anız yakana her dekar için 48 TL para cezası yazılacak

Kayseri Valiliği’nden yapılan açıklamada, yaz aylarında anız yakan vatandaşlara, yaktığı dekar başına 48 TL para cezası yazılacağı bildirildi.

Kayseri Valiliği'nden yapılan açıklamada, yaz aylarında anız yakan vatandaşlara, yaktığı dekar başına 48 TL para cezası yazılacağı bildirildi.


Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:


“2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun, Ek-1 Maddesinin (Ek: 26/4/2006 - 5491/23 md.) "c” bendinde "Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır. Ancak, ikinci ürün ekilen yörelerde valiliklerce hazırlanan eylem plânı çerçevesinde ve valiliklerin sorumluluğunda kontrollü anız yakmaya izin verilebilir." açıklamasına göre "ikinci ürün ekilişi yapılan illerde, Valilik Makamının izni ile kontrollü anız yakmaya izin verilebilir” açıklamaları yapılmaktadır. Buna ilaveten; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 28 Aralık 2017 tarih ve 30284 sayılı Resmi gazetede yayınlanan 2018/1 nolu Tebliğ'inde "anız yakanlara her dekar için 48,58 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır." açıklamasına dayanılarak hazırlanmıştır.”

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.