“Beni Ben Yapan Dildir” konulu konferans

Kırklareli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Beni Ben Yapan Dildir” konulu konferans İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi…

“Beni Ben Yapan Dildir” konulu konferans

02 Aralık 2016 11:24

Kırklareli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından “Beni Ben Yapan Dildir” konulu konferans İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi tarafından gerçekleştirildi.
Konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi, insanı insan yapan en önemli özelliklerden birinin dil sahibi olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Hayati Develi, insan dil sayesinde nesneleri adlandırmak ve o adları kullanarak, dünya ile iletişim kurabilme, olumlayabilme, olumsuzlayabilme, kabul ve ret kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.
Tek başına insanın dile ihtiyacı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Develi, “İnsan nesnelere bir başkası için isim verir. Ancak tek kalan insan için bu gerekli değildir. Toplumlar geliştikçe dillerde gelişti. Eğer dil olmasa düşünmemiz mümkün değildir. Düşünmek için kelimelere ve kavramlara ihtiyaç vardır. Bunu da toplum bana hazır olarak veriyor ve ben o kavramları kullanarak düşünüyorum. Böylece kabul etme ve reddetme niteliğini kullanıyorum. Dili olmayan bir toplumun, bir insanın varlığı mümkün değildir. Dil olmadan toplum oluşturamazsınız. Toplum oluşturamadığınız zaman da iletişim kuramazsınız. İnsanı insanla bir arada tutacak olan şey iletişim sistemidir. Bilginin sonraki nesillere aktarılması gerekmektedir. Bunun bir kısmı bilgi, bir kısmı tecrübe şeklindedir. Bunların yapılması için sistem, dil olması gerekir. Dil olmadığı zaman insan hiçbir yazılımı olmayan bir cihaz gibidir” dedi.

“Dil sayesinde geçmiş kuşaklar ile aktarım yapabiliyoruz”
Dilin iki ana işlevi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Develi, “Birincisi iletme diğeri ise taşımadır. Bu iletme işini iki türlü yapıyoruz. Birincisi zamandaş insanlar arasında yapılıyor. Aynı zaman diliminde yaşayan insanların bilgiyi birbirlerine aktarmalarıdır. İkincisi ise, farklı nesiller arasında olur. Kültür toplumu olduğumuz için sadece şimdiki insanların bilgisiyle yaşayamayız. Geçmişten beslenmediğimiz sürece gelecek diye bir şey yoktur. Bizden önceki nesillerdeki bilgiler dil ile aktarılır. Sözlü toplum aşamasında aktarım masallarla, mitolojilerle, türkülerle yapılıyordu. 5 bin yıldır dil ile aktarım yapıyoruz. Dilin bir diğer işlevi de bilgiyi kuşaklar arası aktarmaktır. Dil sayesinde geçmiş kuşaklar ile aktarım yapabiliyoruz. Geçmişimiz ile hiçbir bağımız yoksa insandan farklı bir tür olmamız gerekiyor. Dil olmasa insan olamayız, toplum olamayız. En önemlisi de millet olamayız” ifadelerini kullandı.
Konferans soru cevap kısmının ardından Kırklareli Üniversitesi Prof. Dr. Mustafa Aykaç’ın, Prof. Dr. Develi’ye plaket takdim etmesiyle sona erdi.
Kırklareli Üniversitesi Kayalı Yerleşkesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1 No’lu konferans salonunda düzenlenen konferansa, Rektör Yard. Prof. Dr. Bülent Şengörür, akademik personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KIRKLARELİ HAVA DURUMU
19
°
C
Çok Bulutlu
 • Cumartesi
  Çok Bulutlu
  19°C
 • Pazar
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  12°C
 • Pazartesi
  Hafis Sağnak Yağışlı
  12°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  15°C
KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
 • 25 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 24 Mart 2017
 • Cuma
 • İmsak :05:17
 • Güneş :07:00
 • Öğle :13:29
 • İkindi :16:57
 • Akşam :19:35
 • Yatsı :21:08
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.