Demirköy’de istiridye mantarı üretiminin artırılması çalışmaları

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde istiridye (kayın) mantarı üretiminin yaygınlaştırılmasını için başlatılan çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Demirköy’de istiridye mantarı üretiminin artırılması çalışmaları

06 Eylül 2017 09:45


Demirköy Kaymakam Vekili Yavuz Arslan, ilçelerinde istiridye (kayın) mantarı üretiminin yaygınlaştırılmasını için başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirtti. Arslan, kaymakamlık olarak Demirköy halkının ve köylülerin kendilerine ek gelir sağlayacak çeşitli kurslar ve seminerler düzenlediklerini, istiridye mantarı yetiştiriciliği şartlarının da yöreye uygun olduğundan dolayı vatandaşların bu mantarın üretimini mutlaka yapmalarının gerektiği kaydetti.


Demirköy Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan ise, yüzde 91 gibi büyük oranda orman arazisi ile kaplı olan ilçe hudutlarında ormanda üretim işlerinin çok yoğun olduğu ve köylülerin önemli ölçüde gelir kaynağını üretim işlerinin oluşturduğunu hatırlattı. Ceylan, istiridye (kayın) mantarının piyasada aranan bir mantar türü olduğunu, üretim maliyetlerinin oldukça düşük olması sebebiyle de karlılığının yüksek olacağını, orman köylüsüne ek gelir sağlayacağını söyledi.


Ceylan ayrıca, Demirköy ilçesinde mantar üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Ağustos ayında geniş katılımlı seminer düzenlediklerini de sözlerine ekledi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

KIRKLARELİ HAVA DURUMU
31
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  24°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  24°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  24°C
Reklamı Geç