İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Demirköy'de istiridye mantarı üretiminin artırılması çalışmaları

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde istiridye (kayın) mantarı üretiminin yaygınlaştırılmasını için başlatılan çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Kırklareli'nin Demirköy ilçesinde istiridye (kayın) mantarı üretiminin yaygınlaştırılmasını için başlatılan çalışmaların devam ettiği bildirildi.


Demirköy Kaymakam Vekili Yavuz Arslan, ilçelerinde istiridye (kayın) mantarı üretiminin yaygınlaştırılmasını için başlatılan çalışmaların devam ettiğini belirtti. Arslan, kaymakamlık olarak Demirköy halkının ve köylülerin kendilerine ek gelir sağlayacak çeşitli kurslar ve seminerler düzenlediklerini, istiridye mantarı yetiştiriciliği şartlarının da yöreye uygun olduğundan dolayı vatandaşların bu mantarın üretimini mutlaka yapmalarının gerektiği kaydetti.


Demirköy Orman İşletme Müdürü İhsan Ceylan ise, yüzde 91 gibi büyük oranda orman arazisi ile kaplı olan ilçe hudutlarında ormanda üretim işlerinin çok yoğun olduğu ve köylülerin önemli ölçüde gelir kaynağını üretim işlerinin oluşturduğunu hatırlattı. Ceylan, istiridye (kayın) mantarının piyasada aranan bir mantar türü olduğunu, üretim maliyetlerinin oldukça düşük olması sebebiyle de karlılığının yüksek olacağını, orman köylüsüne ek gelir sağlayacağını söyledi.


Ceylan ayrıca, Demirköy ilçesinde mantar üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla Ağustos ayında geniş katılımlı seminer düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.