İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

18. ulusal turizm kongresi ilk kez Mardin'de yapılıyor

1990 yılından beri Türkiye’nin çeşitli kentlerinde yapılan ve turizm alanında ülkenin en büyük ulusal organizasyonu olarak kabul edilen Ulusal Turizm Kongresi 18’incisinin 18-22 Ekim 2017 tarihleri arasında Mardin’de gerçekleştirileceği belirtildi.

1990 yılından beri Türkiye'nin çeşitli kentlerinde yapılan ve turizm alanında ülkenin en büyük ulusal organizasyonu olarak kabul edilen Ulusal Turizm Kongresi 18'incisinin 18-22 Ekim 2017 tarihleri arasında Mardin'de gerçekleştirileceği belirtildi.


Kültür turizmi ana teması ile düzenlenecek 18. Ulusal Turizm Kongresine 300'e yakın akademisyenin 150 bildiriyle başvuruda bulunduğu bildirildi. Kongre bilim kurulu tarafından değerlendirilen bildirilerden 112'sinin kabul edildiği açıklandı. Kongrenin Mardin Valiliği, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) ve GAP destekleriyle gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Profesör Doktor Numan Kurtulmuş'un katılımlarının beklendiği kongreye, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Doçent Doktor Hüseyin Yayman, Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin ve AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı gibi siyaset, ekonomi ve turizm alanında tanınmış etkin isimlerin yanı sıra çok sayıda Mardinli işadamı, yatırımcı ve girişimcinin katılacağı belirtildi. Turizmin son yıllarda Mardin'in gelişiminde lokomotif sektör konumuna geldiğine dikkat çeken Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Profesör Dr. Ahmet Ağırakça bu sektörün, gelir ve istihdam sağladığı katkı ile şehrin sosyal, ekonomik ve kültürel hareketliliğinde pozitif bir rol üstlendiğini ifade etti. Rektör Ağırakça, "Dünyada değişen turizm eğilimleri doğrultusunda turizmin çeşitlendirilmesi ve kültür turizminin gün geçtikçe önem kazanmış olması gerçeği kadim şehrimizin sahip olduğu kültür ve tarihsel birikiminin bu minvalde cazip kullanabilirliği fikriyle birleşince, 18. Ulusal Turizm Kongresini Mardin'de gerçekleştirmek için üniversite olarak Mardin Valiliği ve DİKA'yla büyük bir gayret ortaya koyduk. Kültürler arası ilişkileri kuvvetlendiren ziyaretçilerin ve destinasyonların maddi ve manevi değerlerini koruyup gelecek nesli çok kültürlü bir ortama hazırlayan bu turizm tarzının Mardin için uygun olduğunu düşünüyorum. Kültür turizmi ana teması ile düzenlenecek 18. Ulusal Turizm Kongresinin hem Mardin'in turizm potansiyelinin tanıtılması hem de turizm sektöründeki farklı aktörlerin bir araya gelmelerine olanak sağlaması açısından önemli bir işlev üstlenecektir. Kongrenin ülke turizmine ve şehrimize faydalı sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim. Bu vesileyle, Mardin'in kültürel değerleri ile zengin tarihi mirasının akademik anlamda öne çıkarılarak farkındalık oluşturacağına inanıyorum” dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.