Yavru kedilere bebeği gibi bakıyor

Niğde’de bir hayvansever, anneleri ölen yavru kedilere bebeği gibi bakıyor.

Yavru kedilere bebeği gibi bakıyor

16 Eylül 2017 12:08

Zülal Yamaner, enjektörle süt vererek beslediği yavru kedileri sıcak su torbası üzerine serdiği yumuşak kumaşlarda uyutuyor.


Daha 10 günlük iken annelerini araba çarpması sonucu kaybeden 4 yavru kediyi duyarlı vatandaşlar Niğde Belediyesi Hayvan Barınağı’na getirdi. Barınakta yavru kedileri gören hayvansever Zülal Yamaner, kedileri sahiplenerek evinde beslemeye başladı. Gözleri bile açılmamış olan 4 küçük kediyi sahiplenen Yamaner, bu tavrıyla diğer insanlara da örnek oldu. Acıktıkları zaman yavru kedileri anne sütüne yakın yaptığı karışımlarla enjektör yardımıyla besleyen Zülal Yamaner, "Bebek bakımı ile hayvan bebek bakımı arasında hiçbir fark yok. Çevremizde binalar çok olmaya başladığı için hayvanların yaşam alanları kısıtlanmaya başladı. Hayvanlar da yavrularını doğurabilecek uygun bir alan buldukları zaman doğum yapıyorlar. Yemek ihtiyaçlarını da karşılamak için doğaya çıkıyorlar. Döndükleri zaman yavruları yerinde oluyor ya da olmuyorlar. Aynı şekilde insanların annesi ne yapıyorlarsa hayvanlarda da anne aynısını yapıyor. Yavrularını emziriyor, gazını çıkarıyor ve tuvalet ihtiyaçlarını gideriyor. İnsanoğlunun yaptığı da aslında aynı. Ben de anneleri ölen yavru kedilerin anneliğini yapıyorum. Karınlarını doyuruyorum, tuvalet ihtiyaçlarını gideriyorum, gazlarını çıkarıyorum, kendilerini idare edecek duruma getirmeye çalışıyorum" dedi.Geceleri üç saatte bir alarmla uyanıyor


Annesiz kalan yavru kedileri doyurmak için geceleri iki veya üç saatte bir uyandığını, bunun için de alarmı kurduğunu dile getiren Yamaner, anne hissi yaşamaları için kedileri sıcak su torbalarının üzerine serdiği yumuşak kumaşlarda uyuttuğunu söyledi. Kedilerin mamalarını yaşlarına göre ayarladığını anlatan Yamaner, "Emzirme dışında yavrulara temas etmemeye çalışıyorum. Çünkü insan ile büyüyen hayvanlar her insanı zararsız düşündükleri için o şekilde yaklaşıyor ve zarar görüyorlar. Bu yüzden de sütten mamaya geçişlerinde dokunmamaya özen gösteriyorum ki doğaya hazır hale gelebilsinler. Uygun duruma geldikleri zaman uygun bir yuva bulabilirsem yuvalandırıyorum. Bulamazsam doğaya salıyorum" ifadelerini kullandı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

NİĞDE HAVA DURUMU
13
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  13°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  10°C
 • Pazar
  Yağmurlu
  10°C
 • Pazartesi
  Yağmurlu
  11°C
Reklamı Geç