Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Tunceli’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ, Orman Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından yaptırılacak olan 14 milyon TL’lik 9 tesisin temel atma törenine için Tunceli’ye geldi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Tunceli’de

16 Ağustos 2017 18:09


Bir dizi temel atma töreni için Ak Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ve Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş ile Tunceli’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu valilik girişinde Vali Tuncay Sonel, kurum amirleri ve partililer karşıladı.


Valilikte, Vali Tuncay Sonel’den kent hakkında brifing alan Bakan Eroğlu, kentteki sivil toplum örgütleri temsilcileri ile de orman yangınları ve Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yapımın planlanan baraj ve HES projelerine ilişkin görüşme gerçekleştirdi.


Görüşmelerin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Eroğlu kentteki orman yangınlarına ilişkin fotoğrafları paylaşarak, “Orman yangınlarına burada müdahale edildi. Sosyal medyada görünce ben de şaşırdım. Kaliforniya’daki yangını alıp buraya monte etmişler. Olmaz. Doğru bir şey değil. Yanan sadece bozuk meşe ve örtü yangını. Hemen müdahale edildi. Gökçek Köyü’nde yanan sekiz buçuk hektar. İzmir’de geçenlerde 700 hektar yandı. Kontrol edemiyorsunuz; rüzgar var. Şu anda meşeler ayakta. Kaliforniya’daki yangınla alakası yok. Orada beş yüz bin hektar yandı. Karşılar Köyü’ndeki yangına da arazöz, pikap ve orman muhafaza memurlarıyla müdahale edildi. Burada da bir buçuk hektarlık örtü yangını olmuş” dedi.


Bakan Eroğlu, geçen yıl Hozat ilçesindeki yangına müdahale edip döndükten sonra yolda PKK’lılar tarafından yakılan arazözlerin fotoğraflarını da göstererek bunların yerine yenilerini gönderdiklerini söyledi.


Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yapımı planlanan baraj ve HES’lere de değinen Bakan Eroğlu, “Buradaki biyoçeşitliliği koruyacağız. Halkın hassasiyet gösterdiği kutsal mekanları kesinlikle koruyacağız. Bunun örneği Gole Çetu. Bunu bizzat yaşadım. Dönemin hanım belediyeye başkanını aradım oraya kimse dokunamaz dedim. Arkadaşlara talimat verdim. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda adak yapılan bir alan vardı. Talimat verdim doğa koruma düzenledi. Munzur Tabiat ve Milli Parkı’nı bütün dünyaya tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.Bakan Eroğlu ve beraberindekiler temel atma töreni gerçekleştirdi


Tunceli Valiliği’ndeki toplantının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve beraberindekiler İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonu’ndaki temel atma törenine katıldı.


Bölge Müdürlerinin alanlarıyla ilgili yaptıkları konuşmaların ardından söz alan Tunceli Valisi Tuncay Sonel, kentin, Munzur Çayı, Munzur Dağları, ters lale, flora ve faunası ve misafirperver insanlarıyla Türkiye’nin çok özel bir yeri olduğunu söyledi.


Törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, “15 Temmuz’da 15 Temmuz’un seneyi devriyesinde ve terör hadiselerinde yaptığınız yürüyüşle sizlerle gurur duyduk. Sizlere teşekkür etmek için geldim. Tunceli, teröre karşı duruşu, milletimizi bölmek isteyen, vatanı parçalamak isteyen, milleti kamplara ayırıp kırdırmak isteyen en alçak, en mendebur, kanlı FETÖ darbe girişimine karşı dimdik durdu. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Tunceli’nin artık biz huzur şehri, güzellikler şehri; güzel insanlar diyarı olarak anılmasını istiyoruz. Refahının arttığı özellikle dini turizm, kültür turizmi hem de tabiat turizminin canlandığı bir olarak hazırlayacağız” dedi.


Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, temsili olarak 9 tesisin temel atma törenini gerçekleştirdi. Törende, orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür, ORKÖY kredi sertifikaları ile fidan dağıtımı da yapıldı. Temel atma töreninin ardından partisinin il teşkilatını ziyaret eden Bakan Eroğlu daha sonra kentten ayrıldı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

TUNCELİ HAVA DURUMU
38
°
C
Az Bulutlu
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  38°C
 • Cuma
  Az Bulutlu
  37°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  37°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  36°C
Reklamı Geç