Sertifikalı tohum ekimi verimi yüzde 20 artırıyor

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaettin Özdemir, yaklaşan hububat ekimi öncesi çiftçileri sertifikalı tohumla ekim yapmaları konusunda uyardı.

Sertifikalı tohum ekimi verimi yüzde 20 artırıyor

08 Eylül 2017 17:17

Özdemir, sertifikalı tohum kullanımının üründe verimi yüzde 20 daha artırdığını söyledi.


İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziyaettin Özdemir, yaklaşan ekim ayı dolayısıyla çiftçileri uyararak, ekim yaparken dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgiler verdi. Çiftçilerin, ekim yapmadan önce iyi bir toprak hazırlığı yapmaları gerektiğine dikkat çeken Özdemir, "Çiftçilerin ekim yapmadan önce toprağı iyi bir şekilde ekime hazırlaması gerekir. Mutlaka sertifikalı tohum kullanmaları ve toprak tahlil sonuçlarına göre gübre atmaları, üründe kalite ve yüksek verim alınabilmesini sağlayacaktır" dedi.


Sertifikalı tohum kullanımının, üründe kaliteyi ve verimi artırdığını da ifade eden Özdemir,"Sertifikalı tohum ekildiğinde verimde yaklaşık yüzde 20 artış olduğu gibi elde edilen üründe daha kalitelidir. Sertifikalı hububat tohumluğu kullanan çiftçilerimize zaten devletimiz bu tohumluğun yarı fiyatına yakınını ödüyor ve çiftçimiz ekim için kullandığı tohumluğun yarı fiyatını ödemiş oluyor" diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

YOZGAT HAVA DURUMU
28
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  28°C
 • Salı
  Az Bulutlu
  32°C
Reklamı Geç