İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Yedikuğular Kuş Cenneti'ne kamera sistemi kuruluyor

Amasya’nın Suluova ilçesinde bulunan Yedikuğular Kuş Cenneti’nde bulunan kuşların takibi için kamera sisteminin kurulumuna başlandı.

Amasya'nın Suluova ilçesinde bulunan Yedikuğular Kuş Cenneti'nde bulunan kuşların takibi için kamera sisteminin kurulumuna başlandı.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Amasya Şube Müdürü Kemal Kartal, "100'e yakın kuş türüne ve her mevsim yaklaşık 15 bin kuşa ev sahipliği yapan Yedikır Barajı Yedikuğular Kuş Cenneti'ndeki ada ve gölet çevresine direklere monte edilecek hareketli kameralarla görüntüler alınarak kuş gözlem istasyonuna aktarılıp gelen ziyaretçilere izleteceğiz” dedi.


Kemal Kartal, turna, tatlı su levreği, kızıl kanat, tahta balığı, aynalı sazan ile pullu sazan türü balıkların da bulunduğu gölün ortasında ak pelikanların tamamı Türkiye topraklarında olan tek üreme bölgesi olduğu için ‘Pelikan Adası' olarak da adlandırılan adaya nadir olarak gelen kuş türlerinin de görülebileceğini söyledi.


Amasya İli Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı kapsamında Suluova Meslek Yüksekokulundan bir grup akademisyen ile öğrenciyle gölet etrafında yürüyüş yapan Kartal, teleskop ve dürbünlerle gözlem yapan konuklarına bilgi verdi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.