İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

4. Uluslararası Öğrenci Kongresi Üsküp'te başladı

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) işbirliğiyle gerçekleştirilen 4.

Uluslararası Öğrenci Kongresi Makedonya'nın başkenti Üsküp'te başladı.


Kongrenin açılışına, Makedonya Cumhuriyeti'nin Avrupa'ya Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dr. Bujar Osmani, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun Bilimsel Çalışmalar Koordinasyonu Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun ve Uluslararası Öğrenci Kongresi Organizasyon Başkanı ve IBU Yüksek Lisans öğrencisi Dukica Pavloviç, öğrenci ve öğretim üyeleri katıldı.


Açılışta konuşan Uluslararası Öğrenci Kongresi Organizasyon Başkanı Dukica Pavlovic, organizasyona yönelik hazırlık aşamalarını anlattı. Pavlovic, 35 ülkeden 80 öğrencinin katıldığı büyük ve uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını söyledi."Görevimiz, gençlere güvenmek, onlara rehber olmak ve önlerinden engelleri kaldırmak olmalıdır"


Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu kongrenin, üniversitenin öğrencileri tarafından dört yıldır düzenlendiğini belirterek, yoğun katılımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.


Daha sonra kürsüde yerini alan ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunu temsilen kongreye katılan Bilimsel Çalışmalar Koordinasyonu Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun, uluslararası düzeyde düzenlenen Uluslararası Öğrenci Kongresi'nin 4'üncüsünü Uluslararası Balkan Üniversitesi birlikteliğiyle gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Adem Uzun, "Yeni bir dünya inşa etmek istiyorsak, insani değerlerle mücehhez bir nesil yetiştirmek gerekir. Siz gençleri görünce adalet, özgürlük ve barış gibi insani değerlerin geleceğin dünyasına hakim olacağına dair inancım daha da güçlendi. Görevimiz, gençlere güvenmek, onlara rehber olmak ve önlerinden engelleri kaldırmak olmalıdır" dedi. Uluslararası düzeyde bir öğrenci kongresi düzenlenmesinin ne kadar isabetli olduğunu dile getiren Dr. Uzun, konuşmasının sonunda kongrenin başarılı geçmesi dileğiyle gençlere ve organizasyona emeği geçenlere teşekkürleri sundu.


Yoğun programına rağmen kongre açılışına katılan ve gençleri yalnız bırakmayan Makedonya Başbakan Yardımcısı Dr. Bujar Osmani de öğrenci kongresine hükümeti adına katılmaktan ve ülkesinin bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dr. Osmani konuşmasının sonunda, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen kongrenin başarılı geçmesini diledi.


Törenin ardından konuşmacılara hediye takdimi yapıldı.


Atatürk Kültür Merkezi ve Uluslararası Balkan Üniversitesinin düzenlediği 4. Uluslararası Öğrenci Kongresi'nin bu yılki teması 'Küreselleşmiş Çağda Yeni Bir Dünyanın Oluşturulması' olarak belirlendi. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerin buluşma noktası olan kongreye 35 farklı ülkeden 80 öğrenci katılıyor. Oturumlar eş zamanlı olarak iki salonda gerçekleştirilecek ve sunumlar İngilizce olarak yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.