İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

TTK'dan 10 Kasım'a özel Atatürk'ün fotoğraf ve belgeleri sergisi

Türk Tarih Kurumu 10 Kasım’a özel olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraf ve belgeleri sergiledi.

Türk Tarih Kurumu 10 Kasım'a özel olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraf ve belgeleri sergiledi.


Türk Tarih Kurumu (TTK), kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 79. yıl dönümünde arşivinde bulanan Atatürk fotoğraf ve belgelerinden oluşan bir sergi düzenledi. "Fotoğraflarla Gazi Mustafa Kemal Atatürk" isimli sergi, Atatürk'ün çocukluk ve öğrencilik yıllarından, Milli Mücadele yıllarına, Cumhurbaşkanlığı sırasında gerçekleştirdiği yurt gezilerinden, katıldığı diplomatik görüşmelere ve vefatına kadar tarihsel belge niteliği taşıyan çok sayıda fotoğraf ve belge içeriyor. Serginin açılışı kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, 20 yüzyılın başında art arda yaşanan büyük tarihi olayların, hem dünyada hemde bugünkü Türkiye toprakları etrafında çok büyük felaketlere sebebiyet verdiğini ifade ederek, "Özellikle 1914-1918 yıllarında gerçekleşen Birinci Dünya Savaşı Osmanlı Devletini baştan başa yıkıma götürmüş ve 30 Ekim 1918 tarihinde de Mondoros Mütarekesiyle Osmanlı Devletinin fiilen ortadan kalkmış oluyordu" diye konuştu.


Türk milletinin devletsiz kalma ihtimali karşısında Türk milletinin bu durumdan kendi önderini ortaya çıkararak çıktılarını belirten Turan, bu kapsamda öne çıkan büyük önderin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu kaydetti. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının gerçekleştirmiş olduğu milli mücadele hareketinin, tarihin gördüğü en kutsal mücadelelerden biri olduğunu vurguladı. Atatürk'ün kısa hayatına çok başarı sığdırmış bir lider olduğunu ifade eden Turan, "Çanakkale Zaferi, onu öne çıkaran büyük zaferlerden biri olmuştu. Ama onu asıl Türk ve dünya lideri yapan hareket İstiklal Savaşı'nı kazanmış olmasıydı" şeklinde konuştu.


10-20 Kasım tarihleri boyunca sürecek olan sergi, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) ve Denetleme Başkanlığı ve Hakimiyet-i Milliye gazetesinden teyit edilmesiyle oluşturuldu. Gelecek kuşaklara kalıcı bir eser bırakmak amacıyla albüm olarak da basılan çalışma, hem bir asker ve devlet adamı olarak Atatürk'e hem de Türkiye Cumhuriyetinin doğuş yıllarına dair kaynak olma özelliği taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.