Basura yanlış beslenme sebep oluyor

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uz.

Basura yanlış beslenme sebep oluyor

23 Eylül 2017 12:56

Op. Dr. İlknur Turan, basur hastalığının nedeninin kabızlık olduğunu, buna da yanlış beslenmenin sebep olduğunu söyledi.


Denizli’de görev yapan Genel Cerrahi Uzman Op. Dr. İlknur Turan, halk arasında basur olarak bilinen hemoroit hakkında açıklamalarda bulundu.


Basurun özellikle toplardamarlara olan basıncın artmasından dolayı bu dokuda şişme ve aşağı sarkma oluşturduğunu, böylece kanama, ağrı ve ele gelen meme şeklinde hastalardan şikâyet geldiğini söyleyen Op. Dr. İlknur Turan en önemli ve en sık görülen nedeninin kabızlık olduğunu söyledi. Turan şöyle devam etti: “Kabızlıktan kastımız 3 günü aşan ve zorlanarak dışkılama yapmaktır. Kabızlığın en sık nedeni de yanlış beslenmedir. 15-20 dakikadan uzun süre tuvalette kalma ve kadınlarda gebelik döneminde bebeğin toplardamara olan basınçtan dolayı hemoroit görülebilir” dedi.


Hemoroid hastalığının 4 evrede incelendiğini belirten Turan, tedavi şekilleri hakkında bilgiler verdi.


Hemoroitten korunmada en önemli iki etkenin beslenme ve tuvalet alışkanlığı olduğuna değinen Turan, “Beslenmede kastettiğimiz posalı gıdaların alınması ve su içimine dikkat edilmesidir. Tuvalet alışkanlığı derken günün aynı saatinde özellikle kahvaltıdan sonra dışkılamaya gitmek ve bunu rutin hale getirmek, tuvalette 2 dakikadan uzun kalmamak tuvalete tel veya gazete gibi tuvalet süresini uzatacak durumlardan kaçınmak, dışkılama hissini fazla ertelememek, dışkılama sırasında uzun süre ıkınmamak gerekir” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Reklamı Geç