Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba CHP’li Bülent Bektaşoğlu’nun soru önergesini yanıtladı

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun fındık ile ilgili soru önergesine cevap veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, rekolte çalışmalarının daha tamamlanmadığını, gerektiğinde ise TMO’nun devreye gireceğini söyledi.


16 Ağustos 2017 12:44


CHP’li Bektaşoğlu, bir süre önce TBMM’de verdiği soru önergesinde, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi (INC)’nin, ‘tek rekolte’ kararına aykırı olarak 670 bin rekolte açıkladığını, bunun piyasayı düzenleme ve fiyat düşürmeye yönelik manipülasyon anlamına geldiğini belitti ve Bakan’a “yaptırım uygulayacak mısınız “diye sordu. Bakan Fakıbaba, “Fındık üretimine izin verilen illerde, kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan Rekolte Tespit Komisyonları kurulmuştur. Fındık rekoltesi söz konusu komisyon tarafından çotanak sayımı yapılarak, olumsuz hava şartları ile hastalık ve zararlıların olumsuz etkisi de göz önüne alınarak tespit edilmekte ve Bakanlığımıza gönderilmektedir. 2017 yılı rekolte tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından fındık rekoltesi Bakanlığımız tarafından resmi olarak açıklanacak ve kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi.“Tedbirler alınıyor, TMO gerektiğinde müdahale ediyor”


Bakan Fakıbaba, CHP Milletvekilinin, ‘fiyatların 8-9 TL bandına düşmesi nedeniyle bu sezon TMO’nun fiyat açıklayarak fındık alımı yapıp yapmayacağı’ sorusuna ise, “Bakanlığımızca, piyasalarda istikrarın sağlanması, üreticilerin pazarlama sorunlarının ortadan kaldırılması ile depolama ve finansman ihtiyacının giderilmesi için tedbir alınmakta olup gerektiğinde piyasalara TMO aracılığıyla müdahale edilmektedir. Konu ile ilgili tüm kesimlerle de görüşmeler yapılmaktadır. Bu çerçevede TMO tarafından 2017 Ağustos ayı başı itibariyle 6.400 ton fındık alımı gerçekleştirilmiş olup, eldeki stok piyasaları arz talep durumuna göre değerlendirilecektir” diye cevap verdi.


Bakan Eşref Fakıbaba, üreticiye alan bazlı destek ile bugüne kadar toplam 6 Milyar TL destekleme ödemesi yapıldığını da ifade etti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GİRESUN HAVA DURUMU
29
°
C
Çok Bulutlu
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  29°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  30°C
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
 • Pazar
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  30°C
Reklamı Geç