İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Dijital fotoğraf makinesi bakımı nasıl olmalı ?

Dijital fotoğraf makinesi bakımı nasıl olmalı ?
Dijital fotoğraf makinesi bakımı nasıl olmalı ?

Dijital fotoğraf makineleri bakımının bilinçsizce yapılması, kullanıcılara ciddi masraflar doğurabiliyor. Bu haberimizde fotoğraf makinesi bakımı yapılırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. İşte detaylar...

Teknolojik açıdan, her geçen sene biraz daha gelişen dijital fotoğraf makinelerinin bakımı, başarılı bir fotoğraf çekimi için hayati önem taşıyor. Fotoğraf makinesindeki parçaların bilinçsizce temizlenmesi, çizik oluşumu ve mekanik problemleri de beraberinde getirebiliyor.İşte bu haberde doğru bir şekilde Dijital fotoğraf makineleri bakımının nasıl olması gerektiğini bulabilirsiniz.

Dijital fotoğraf makinesi bakımı yapılırken nelere dikkat edilmeli ?

Uzun yıllardır Eskişehir'de özel bir dijital fotoğraf makinesi teknik servisini işleten Osman Kozan, dijital fotoğraf makinelerinin hassas cihazlar olduğunu belirtti. Fotoğraf makinesi temizliğinin, gelişigüzel bir şekilde yapılmaması gerektiğini vurgulayan Kozan, “Aslında bu makinelerin temizliğinde kullanıcıların yapabileceği pek fazla bir şey yok. Yalnızca lensin dış camını temizleyebilirler. O konuda bile makineye zarar verenler olabiliyor. Sprey sıkanlar olabiliyor. Bu çok yanlış bir uygulama. Makinenin içine su kaçarsa bunun telafi çok zor olur. Lens camının temizliği için en güzel seçenek gözlük bezidir. Gözlük bezi ile hafif dokunuşlarla lens silinebilir” şeklinde konuştu

“Filtre, çoğu zaman makinenin hayatını kurtarır”

Lensler için mutlaka filtre taktırılması gerektiğini aktaran Osman Kozan, bu uygulama ile yüzlerce liralık masraflardan kurtulanabileceğini söyledi. Kozan, şunları kaydetti:

“Makineyi yeni alan bir kişi, mutlaka yanında filtresini de satın alsın. Filtre çoğu zaman makinenin ömrünü kurtarır. Camın çizilmesini engeller. Çünkü insanız, elimizden makine kayabiliyor. Düşebiliyor. Lensi, bir yere sürtebiliyoruz. Bu yüzlerce liralık masraflar anlamına geliyor. Ancak eğer filtre takdırdıysanız, bu sorunların çoğunu yaşamıyorsunuz. 20-25 liralık bir filtre ile yüzlerce liralık masraflardan kurtulunabiliyor. Buna çok dikkat etsinler.”.

Murathan Yıldırım 

 

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.