İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İstanbul Bienali başlıyor

İstanbul Bienali başlıyor
İstanbul Bienali başlıyor

Koç Holding sponsorluğunda, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 11. Uluslararası İstanbul Bienali kapılarını 12 Eylül Cumartesi günü sanatseverlere açıyor.

TANER ALP/İSTANBUL

8 Kasım'a kadar gezilebilecek İstanbul Bienali, İstanbul'u dünya sanat çevrelerinin ilgiyle izlediği bir sanat platformuna dönüştürecek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın 2009 ve 2010 yılı boyunca desteklediği İstanbul Festivalleri arasında yer alan İstanbul Bienali sergileri 2 ay boyunca Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-19.00 arasında gezilebilecek.

11. Uluslararası İstanbul Bienali; WHW / What, How & for Whom (Ne, Nasıl ve Kimin İçin) küratörlüğünde; Antrepo No.3, Tütün Deposu ve Feriköy Rum Okulu'nda 40 ülkeden 70 sanatçı ve sanatçı grubunun 141 projesine ev sahipliği yapacak.


11. Uluslararası İstanbul Bienali kapılarını 10 Eylül Perşembe günü Antrepo No.3'te yapılan Basın Toplantısı'nın ardından ulusal ve yabancı basın mensuplarına açtı. Basın açılışına 35 ülkeden 400'ün üzerinde yabancı basın mensubu katıldı. Basın Toplantısı'nda konuşan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, sanatı kentin gündelik hayatıyla kaynaştıran sergileri, panel, performans ve diğer etkinlikleriyle Uluslararası İstanbul Bienali'nin hem yurtiçi hem de yurtdışındaki önemine dikkat çekerek, İKSV'nin, Avrupa'nın kültür başkenti olmaya hazırlanan İstanbul'un böylesi önemli bir güncel sanatlar sergisine ev sahipliği yapmasını sağlıyor olmasından gurur duyduğunu belirtti. Taner konuşmasında bugün uluslararası güncel sanatlar arenasında en saygın etkinlikler arasında sayılan İstanbul
Bienali'nin bu yılkı küratörleri WHW ile İstanbul Bienali'nin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini de iletti.

Bienal Sponsoru Koç Holding adına konuşma yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç yaptığı konuşmasında: "Güncel sanat, düşünen, yaratıcı, üretken ve yenilikçi bir nesil yaratmaya yardımcı olan bir sanat dalı. Bienal de güncel sanatın ülkemizdeki gelişiminde çok önemli bir yere sahip. Ayrıca, İstanbul Bienali, dünyadaki sanat etkinlikleri arasında yerini almış ve uluslararası basın ve sanatseverler tarafından çok yakından takip edilen bir etkinlik. Tüm bunlardan dolayı Koç Holding olarak Bienal sponsorluğumuzdan yana büyük memnuniyet duyduğumuzu ve bu işbirliğine karar verdiğimiz gün kadar heyecanlı olduğumuzu ifade etmek isterim" dedi.

Koç Holding, 2007 yılında başladığı "Bienal Sponsorluğu"na 2016 yılına kadar gerçekleştirilecek dört İstanbul Bienali boyunca devam edecek.

İstanbul Bienali'nin, bu yıl da İstanbulluları çağdaş sanatla buluşturmanın yanı sıra, dünyanın önde gelen sanatçılarını İstanbul'un ilham verici atmosferinde bir araya getireceğini belirten 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç konuşmasında: "2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşıyacak İstanbul'un kültür sanat hayatının gelişiminde en önemli yapı taşlarından olan Uluslararası İstanbul Bienali çok kısa zamanda, dünyanın başlıca kültür sanat etkinlikleri arasında yerini aldı.

Bienal, hiç şüphesiz Türk çağdaş sanatının olduğu kadar İstanbul'un kültürel mirasının da tüm dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmakta, İstanbul'un uluslararası alanda hak ettiği konuma ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı olarak, İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti sürecine de büyük katkı sağlayan bu uluslararası etkinliğin, İKSV ile işbirliğimiz kapsamında hayata geçirilmesinden büyük gurur duyuyoruz" dedi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın 2009 ve 2010 yıllarında gerçekleştireceği tüm İstanbul Festivalleri'ne destek veriyor. 11. Uluslararası İstanbul Bienali ayrıca TC Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da destekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.