İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Organ bağışının önemine dikkat çeken belgesel: Yeni Hayat

İzmir’in Urla ilçesinde, gazeteci ve Yazar Tuluhan Tekelioğlu, organ nakli olduktan sonra yeniden yaşama tutunanların hikayelerini anlattığı ’Yeni Hayat’ adlı belgeseli ile vatandaşları bir araya getirdi.

İzmir'in Urla ilçesinde, gazeteci ve Yazar Tuluhan Tekelioğlu, organ nakli olduktan sonra yeniden yaşama tutunanların hikayelerini anlattığı 'Yeni Hayat' adlı belgeseli ile vatandaşları bir araya getirdi.


Organ nakli ile yeniden hayata dönenlerin Türkiye'deki ilk belgeselini çeken gazeteci ve yazar Tuluhan Tekelioğlu, Urla'da vatandaşlar ile buluştu. Tekelioğlu'nun yazıp yönettiği 'Yeni Hayat' adlı belgesel, Urla Atatürk Kültür Merkezinde vatandaşların gösterimine sunuldu. Programa, vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, zaman zamanda duygusal anlar yaşandı.


Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, organ bağışının önemine dikkat çekerek, "Çok mutluyum; çünkü insanın insana vereceği en güzel hediye yeni hayattır. Böbrek hastasıyken su içememenin ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirim. Yeni Hayat belgeseli beni çok etkiledi. Binlerce kişi şuan organ nakli için bekliyor. Ben Urlalı hemşehrilerimin bu konuda duyarlı olacağına ve elinden geleni yapacağına inanıyorum. Bir hayat kurtarmak kadar güzel bir şey yoktur. Hepimiz bir gün toprak olup gideceğiz; ama gelin organlarımızın toprak olmasına izin vermeyelim. Yapacağımız bağışlarla organlarımız farklı bedenlere hayat olsun” şeklinde konuştu.


Urla Kaymakamı Önder Can da, belgeselin etkileyici olduğunu anlatarak, duygularını şu sözlerle paylaştı:


"Çok etkileyici bir belgeseldi. Tuluhan Hanım'a ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Maalesef toplumumuzda yeteri kadar anlatılmayan bir konu. Urlamız pek çok alanda Türkiye'ye örnek teşkil eden güzel işlerin yapıldığı bir yer. Bunun gibi son derece önemli, insani bir durumda da Urla'nın kendi üzerine düşeni yapacağına inanıyorum. Bende bugünden sonra inşallah bulunduğum her yerde bunu anlatmaya gayret edeceğim."Babası kalp krizi geçirince etkilenmiş


İlgiyle izlenen 40 dakikalık belgesel gösteriminin ardından konuşma yapan Tuluhan Tekelioğlu, Türkiye'de organ bulunamadığı için her gün 10 kişinin yaşama veda ettiğine dikkat çekti. 'Yeni Hayat' belgeselini babasının geçirdiği kalp rahatsızlığı ve bypass ameliyatı sonrası çekmeye karar verdiği anlatan Tekelioğlu, 1 ay refakatçi kaldığı hastanede gördüklerinin kendisini çok etkilediğini söyledi. Büyük bir hassasiyet göstererek organlarını bağışlayan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar'a ve diğer bağışçılara teşekkür eden Tuluhan Tekelioğlu, "Türkiye'de organ bağışçısı sayısı milyonda 3'tü, bu belgeselden sonra milyonda 5 oldu. Bu Benim için büyük bir mutluluk. Bugüne kadar 567 kişinin organ bağışı yapmasını sağladık. Hedefim bin. Bu rakama İzmir'de ulaşacağıma inanıyorum" dedi.


Etkinliğe ayrıca, eski Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, 22. Dönem Milletvekili Türkan Miçooğulları, İzmirli Şarkıcı Ege, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.