İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Niğde’de program gerçekleşti.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Niğde'de program gerçekleşti.


Niğde İl Müftülüğünce Muhammedul-Emin Kız Kuran Kursu konferans salonunda düzenlenen “Cami, Şehir ve Medeniyet” temalı Camiler ve Din Görevlileri Haftası programına Vali Yılmaz Şimşek, Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin kurum müdürleri, cami ve din görevlileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.


Açılış konuşmasını İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar'ın yaptığı programda, Cami, Şehir ve Medeniyet konulu slayt gösterisi sunuldu. Programda konuşan Vali Yılmaz Şimşek ise şehirlerin bir ruhu olduğuna ve o ruhun camiler ile anlam kazandığına vurgu yaparak “Camiler sadece fiziki bir mekan değil; tevhid, kulluk, kardeşlik gibi güzel değerler üzerinden yükselen bir medeniyetin de inşasıdır” dedi.


İslam'da hayatın, şehrin ve medeniyetin merkezinde camilerin olduğuna vurgu yapan Vali Şimşek konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;


İbadethanelerimiz olan camilerimiz, bireyin inanç dünyasından toplumsal ilişkilere, kulluk, sorumluluk ve güzel ahlak bilincinin oluşmasından hukukun inşasına, eğitimden iktisada, aileden çevreyle ilişkilere, hayatın bütün alanlarına yönelik değerlerin köklerinin birleştiği mekandır. Camiler sadece fiziki bir mekân değil; tevhid, kulluk, kardeşlik gibi güzel değerler üzerinden yükselen bir medeniyetin de inşasıdır. Bu nedenledir ki; camiler inşa etmek, onlara sahip çıkmak ve camileri onarmak ve camileri imar etmek Müslümanların bir görevidir. Bu anlamda bizlere ve hayırsever vatandaşlarımıza bir takım görevler düşmektedir. Özellikle ilimizde memnuniyetle söyleyebilirim ki hayırsever kardeşlerimiz görevlerini tam manasıyla yerine getirmektedir. Kentimizin farklı bölgelerinde hayırseverlerimizin katkılarıyla yaptırılan camilerimiz yükselmektedir. Ben, bu vesileyle hayırsever vatandaşlarımıza göstermiş oldukları bu duyarlılıktan dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; dinimizin en doğru bir şekilde öğrenilmesinde önemli rolü olan tüm cami ve din görevlilerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını bir kez daha kutluyor, hepinize saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.