İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Erdoğan: '780 bin kilometreye ameliyat yaptırmayız'

Erdoğan: '780 bin kilometreye ameliyat yaptırmayız'
Erdoğan: '780 bin kilometreye ameliyat yaptırmayız'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Ah ah, küçüldük küçüldük, olduk 780 bin kilometrekare. Birileri konuşuyor. Ağzı olan konuşur. Ama 780 bin kilometreye ameliyat yaptırmayız' dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'nın turizm hedefini en az 13 milyon olarak belirledi. Afrin operasyonuna da değinen Erdoğan, "Ah ah, küçüldük küçüldük, olduk 780 bin kilometrekare. Birileri konuşuyor. Ağzı olan konuşur. Ama 780 bin kilometreye ameliyat yaptırmayız. Ne PKK'sına, ne DEAŞ'ına, DHKPC, ne de PKK'sına asla. Şuanda neredeler? İnlerine gireceğiz inlerine. Girdik mi? Girdik. Cudi'de, Kabari, Kandil, Tendürek, Besler deresine girdik" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Antalya 6. Olağan İl Kongresi'ne katılmak için kente geldi. Kongrenin yapılacağı Antalya Spor Salonu dışında kendisini bekleyen vatandaşları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel ve Antalya Milletvekilleri de eşlik etti. Coşkulu kalabalığa hitap eden Erdoğan, AK Parti'nin üye sayısının 11 milyon olduğunu ve bu sebeple salonlara sığılmadığını belirterek, "Siz içeri giremediniz dışarıda kaldınız. Bu bir aşkın, heyecanın ifadesidir. Bir yolculukta hazırlığın içerisindeyiz, Mart 2019 ve Kasım 2019. Türkiye bir dönüşüm yaşıyor bu dönüşümde Mart'ta yerel yönetimde bir karar verecek, Kasım'da da Türkiye siyaseti Başkanlık Sistemine geçerken hükümet etmede bir karar verecek. Ben ana kademeye sesleniyorum, 'kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Kadın kolları, kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Gençler kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız?" diye sordu.

“Bu topraklar 15 yılda nereden nereye geldi”
Afrin'le ilgili son rakamları açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hamdolsun son sayılar 3 bin 200'ü aşmış vaziyette. Afrin'de Mehmedimiz, Silahlı Kuvvelerimiz, Jandarmamız, polisimiz, var peygambere komşu olmak üzere yürüyen şehitlerimiz de var. Bu şehitler olmasa biz böyle olabilir miyiz? Onların bereketi var. Onun için çok çalışacağız eğer çalışmazsak onlar şehadetini alamayız. Bu topraklar 15 yılda nereden nereye geldi, kişi başına 3 bin 500 dolar olan milli gelir 12 bin dolara yürüyor. 'Battık, bittik, yıkıldık' diyorlardı. 'Antalya'da turizm çöktü' diyorlardı. Geçen yıl 10 milyonu aştık bu yıl 13 milyonu aşacağız. Fazlası olacak azı olmayacak ve bütün bunlarla beraber hamdolsun hedef koyduk kendinize. Nedir bu hedef? 2023'e giderken biz dünyada ilk 10'un içerisine gireceğiz. Bu yatarak olmaz çalışarak olacak. Öyleyse mesele yok. Turizmin adeta başkenti olan Antalya bu işi çok iyi götürdü. Üniversitelerimiz iyi bir noktada. Şu anda kapalı spor salonumuz, arkada 32 bin kişilik stadımız, bunların hepsi AK Parti iktidarının Antalya'mıza kazandırdığı güzelliklerdir" dedi.

“780 bin kilometre tek vatan”
Kalabalığa 'bizim bir rabiamız vardı' diyerek konuşmasına devam eden Erdoğan, şöyle konuştu:
"1 tek millet dedik. 81 milyon tek millet. Ama bir ricam daha var, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bizi bölemeyecekler. 2 tek bayrak. Şu bayrağımızdan başka asla, asla rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin ta kendisi. 3 tek vatan. 780 bin kilometre tek vatan Bu vatanımızı bölemeyecekler. Biz 780 bin kilometreye nereden geldik biliyor musunuz? 18 milyon kilometre kareden geldik. Ah ah, küçüldük küçüldük, olduk 780 bin kilometre. Birileri konuşuyor. Ağzı olan konuşur. Ama 780 bin kilometreye ameliyat yaptırmayız. Ne PKK'sına, ne DEAŞ'ına, DHKPC, ne de PKK'sına asla. Şuanda neredeler? İnlerine gireceğiz inlerine. Girdik mi? Girdik. Cudi'de, Kabari, Kandil, Tendürek, Besler deresine girdik. Hepsi nal toplamaya baladılar, kaçan kaçana. Şimdi Suriye'deler, orada da kovalıyoruz. DAEŞ'le, FETÖ ile iş birliği yaptılar. Kimisi Fransa, Almanya, Hollanda'ya kaçtı. Onlar kaçacak, biz kovalayacağız. 4, tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti'nden başka bizim devletimiz yok. Kimse böyle heveslere kapılmasın, kapıldığı yerde burunları yerde sürter. Hiç endişeniz olmasın, kararlıyız ve azimliyiz. Allah'ın izniyle Afrin'de bakın rakam nereye çıktı. Afrin olayı bitiyor. Biz toprak işgaline gitmiyoruz. Biz teröristleri bunlar bela olmasın diye kovalıyoruz. Nereye giderse gitsinler. Biz Cerablus'ta 2 milyon kilometre kontrol altına aldık ama ülkemizdeki mültecilerden 140 bini evlerine döndü. Burada şuan itibariyle 900 kilometre kare yaklaşıyoruz. Toplamı 2 bin kilometre. İnşallah burayı da kontrol altına aldığımızda, Afrinli kardeşlerimiz topraklarına dönecekler. Biz işgalci olamadık tarih boyunca. Bize yanlış yapanların tarihi sömürgecilikle doludur. Onlar katliam yapmıştır. Önce hesabını yapsınlar Cezayir'de ne kadar katliam yaptılar. 5 milyon insanı Fransa'da katlettiler, Libya'da yaptılar, her yerde yaptılar ama biz hep merhametle gittik. Bizim gittiğimiz yerde hep rahmet, merhamet oldu, onlar da böyle bir şey olmadı. Çünkü biz bir rahmet peygamberinin ümmeti olarak geldik, böyle de gidiyoruz. Ben bu karşımdaki topluluğu bir rahmet topluluğu olarak alkışlıyorum."
Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kongre alanına girdi. Salonda, “Kapı kapı dolaşmaya hazırız”, “gece gündüz çalışmaya hazırız”, “Millete hizmet yolunda kutlu yürüyüşe devam”, “Antalya hazır”, “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet”, “Afrin'e Zeytin Dalı, kahraman ordumuza Antalya'dan selam olsun” pankartları yer aldı. Polis, miting alanı ve salon çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Kongreye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, mevcut İl Başkanı Rıza Sümer, kongreye tek aday giren İbrahim Ethem Taş, çok sayıda partili de eşlik etti.  

”Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 213 oldu"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrin operasyonunda etkisiz hale getirilen terörist sayısının 3 bin 213 olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Antalya 6. Olağan İl Kongresi'nin yapılacağı Antalya Spor Salonu'na önünde toplanan vatandaşlara hitap etti. Ardından salona giriş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatan savunmasında şehit olanlara rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, Türkiye'nin halen İslam'ın kalesi olmasının gözlerini kırpmadan şehit olan cengaverlere borçlu olduklarını söyledi.

Konuşmasında Afrin'le ilgili son rakamları paylaşan Erdoğan, "Salona girerken sordum 3 bin 213 oldu, ordumuz muzafferen yürüyor. Keyif için zevk için mi toprakları işgal etmek için mi; hayır hayır hayır sadece ülkemize musallat olan teröristleri yok etmek için bunlar son nefeslerine kadar kovalayacağız, bizim milletimizin huzurunu kaçıramayacaklar. PKK, YPG, PYD, DAEŞ hepsini kovalayacağız. Şu anda 3,5 milyon mülteci bizim ülkemizde, bizim böyle bir mecburiyetimiz mi var bizde vicdan var bizim dinimiz İslam bunu emrettiği için, biz de kapımızı açtık, biz ensar kültürünü biliriz biz muhacir kültürünü biliriz muhacir varsa ensar vardır bizim kültürümüzde. Şimdi de bunun gereğini yerine getiriyoruz. Paygamberimiz bunu yaşamadı mı yaşadı biz de yaşıyoruz ve yaşatacağız er meydanında bileğimizi bükemeyenler bizi madden ve manen esir alamayanlar köklerimize saldırmaya devam ediyor. 40 yıl boyunca sinsi yılan gibi milletimizin boynunda beslenen dini, hayır, hizmet, himmet gibi kavramları kullanarak istismar eden devlete ve topluma sızan FETÖ bu saldırının en son örneğidir" dedi.  

“İslam düşmanlarına istismar edebileceklerine bolca malzeme vermişlerdir. Dinimizin kavramlarını bu amaçla kullananlar aynı plana hizmet ediyorlar. Biri timsahın al çenesi, diğeri de alt çenesidir” 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eli kanlı çeteler, bu küresel projenin ürünleri ve araçlarıdır. Bu örgütlerin hedefi sadece Müslümanlardır. Bu terör örgütleri sadece Müslüman kanı dökmüşlerdir. Dinimizin kavramlarını bu amaçla kullananlar aynı plana hizmet ediyorlar. Biri timsahın al çenesi, diğeri de alt çenesidir. Ancak her ikisinin hedefi Müslümanlardır” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin Antalya 6. Olağan İl Kongresi'nin yapılacağı Antalya Spor Salonu'na gelişinde bekleyen vatandaşlara hitap etti. Ardından salona giriş yapan Erdoğan, platform üzerinden kendisine sevgi gösterisinde bulunan kalabalığı selamladı. Kongrede konuşan Erdoğan, “Buradan tüm Antalya'ya mahalle ve köylerindekilere selamlarımı iletiyorum. Kongremiz ülkemiz milletimiz demokrasimiz için hayırlara vesile olsun. Tüm mensuplarına kurulduğu günden bu yana pati çatısı altında hizmet atmış tüm kardeşlerimiz fedakarlıklarından dolayı şükranlarımı sunuyoruz. AK Parti'nin bugünlere gelmesinde onların çok büyük katkısı emeği bulunuyor. Bu kutlu çatı altında birlikte mücadele ettiğimiz ahirete intikal eden dava kardeşlerimiz Allah'tan rahmet diliyorum. Antalyalı şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.
Bu toprakların henüz İslam'ın kalesi olmaya devam etmesinin şehitlere borçlu olduğunu dile getiren Erdoğan, "Hiçbir gücün karşısından eğilmedik. Allah'ın huzurunda eğildik, bundan sonra da eğilmeden yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Antalya'nın 811. fetih yıl dönümünü tebrik eden Erdoğan, Antalya'nın yetiştirdiği alimlerle medeniyetin en önemli karargahlarından biri olduğunu vurguladı.

“Türkleri savaşta değil, tarihte yenme çabasındalar”
Antalya'nın bu geleneği sürdürmesinin gururunu yaşadığını dile getiren Erdoğan, "Gücümüzün farkındayız, hasımlarımız da bunun farkında, bu nedenle pınarlarımızı kurutmanın çabasında içindeler. Son iki asırdır Türk milletinin can damarlarını kesmek için nasıl bir kampanya yürütüldüğünü görüyorsunuz. Türkleri savaş meydanında değil asıl tarihte yenme çabasındalar. Belli kesimlerin ağızlarını her açtığında din ilerlemeye manidir demeleri boşa değildir. Tek parti döneminde ne diyorlardı, 'Ne efsun, ne örümcek, ne yosun, Çankaya yeter bize, Kabe Arabın olsun. Gençler bu ülke bu tür putperestlere doluydu. O karanlık zihniyetlerin tüm çabalarına rağmen milletin dirayetiyle başarılı olamadılar. Gazi Mustafa Kemal'i istismar etmeye çalışmaları başarısızlıkla sonuçlandı. Bu heveslerini kursaklarında bırakan alimlerden Allah razı olsun" diye konuştu.

“Antalya aslına rücu etti”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'nın bir önceki CHP'li büyükşehir belediye başkanını da eleştirerek, “Menderes Bey'den önce bira festivalleri oldu. Bu bira festivallerinden birinde iki genç bir yavrumuz öldü. Bunu çatısı altında bulunduranlar bunun hesabını sordular mı? Ne yaptı Antalya, aslına rücu etti. FETÖ gibi ihanet çetelerini de devreye soksalar, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışsalar da başarısız oldular. Türkleri islamsızlaştırma projeleri her seferinde akamete uğratıldı" diye konuştu.

“Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 213”
"Ülkemizi dün olduğu gibi bugün de hedef alan senaryolar var" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:
"Afrin'deyiz değil mi? Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 213 oldu. Ordumuz muzaffere yürüyor. Mehmetçiğimiz Afrin'e yürüyor. Afrin'e girdi giriyor. Bu ne için zevk için mi, toprakları işgal etmek için mi, hayır sadece ülkemize musallat olan bu teröristleri yok etmek için. Bunları son nefeslerine kadar kovalayacağız. Milletin huzurunu kaçırmayacaklar. Kim olursa bunları kovalayacağız. Bu topraklar huzur içinde olacak. 3,5 milyon mülteci bizim ülkemizde, bizim mecburiyetimiz mi vardı? Bizim vicdanımız var. Bizim dinimiz bunu emrettiği için kapımızı açtık. Biz ensar ve muhacir kültürünü biliriz. Bunun gereğini yerine getiriyoruz. Unutmayın er meydanında bileğimizi bükemeyenler köklerimize saldırmaya devam ediyor."

“Müslüman düşmanları”
40 yıl boyunca milletin boynunda beslenen ve devlete sızan FETÖ'nün bu saldırının en son örneği olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eli kanlı çeteler, bu küresel projenin ürünleri ve araçlardır. Bu örgütlerin hedefi sadece Müslümanlardır. Bu terör örgütleri sadece Müslüman kanı dökmüşlerdir. İslam düşmanlarına istismar edebileceklerine bolca malzeme vermişlerdir. Dinimizin kavramlarını bu amaçla kullananlar aynı plana hizmet ediyorlar. Biri timsahın al çenesi, diğeri de alt çenesidir. Ancak her ikisinin hedefi müslümanlardır. Biz bunları çalışmaların usüllerini, niyetlerini çok iyi tanıyoruz. Zira bunların nereden talimat aldığını biliyoruz. Bunların cibiliyetlerini değil ciğerlerini biliyoruz" diye konuştu.

“Baskı dönemi sona ermiştir”
Bazı yanlış örneklerin büyütülerek milletin inancına saldırı getirilmesine göz yummayacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Altını çizerek söylüyorum, insanların inancının horlandığı günler geride kaldı. Bu ülkede vatandaşların kılık kıyafeti nedeniyle baskı gördüğü dönem sona ermiştir. Buna müsaade etmeyeceğiz. Millete hizmet etmek nasip işidir. Biz makam mevki düşkünü değiliz. Biz milletimize, vatanımıza aşığız. 81 vilayete hizmet etmek, refaha kavuşturmak için yollardayız. Aşkına çalışan nasıl yorulmazsa biz de size hizmet etmekten yorulmuyoruz" ifadelerini kullandı.

Antalya'ya hizmetler
“Sorumluğumuz 81 milyona karşıdır” diyen Erdoğan, “Biz vatanımızı da milletimizi de büyük bir tutkuyla seviyoruz. Biz hiçbir zaman makam rütbe sevdasında olmadık, biz insanımıza sevdalıyız. Biz milletimize ömrümüzü adamışız. Vatanımıza, şehidimize tutkuyla bağlıyız. 81 milyona hizmet için yollardayız. Bizlerde, sizlere Antalya'ya hizmet etmekten yorulmuyor, yüksünmüyoruz. Bu anlayışla Antalya'ya 31 milyarlık yatırım yaptık. Yurtlar, stadyum, spor salonlarını sporseverlerimizin hizmetine sunduk. Bunları önceki CHP'li belediye başkanı neden yapmadı? Stadı neden yaptırmıyordu? Ama gücü yetmedi, yaptık. Sağlıkta 19 hastane olmak üzere 54 sağlık tesisini tamamladık. 4 adet sağlık tesisinin inşası devam ediyor. 39 sağlık kuruluşu için çalışmalarımız. 3 bin 849 kişiye TOKİ aracılığıyla evlerini teslim ettik. Antalya'ya 430 kilometre bölünmüş yol yaptık. Afyon, Antalya, Denizli yolunun ihalesini yapıyoruz. Denizli, Burdur, Antalya otoyolunun proje çalışmaları devam ediyor.
155 kilometrelik Alanya, Antalya otoyolunun ön çalışması tamamlandı, en kısa zamanda inşaata başlanacak” şeklinde konuştu.

“Batı Antalya Havalimanı 2022 yılına açılacak”
Antalya havalimanı-Expo hattına tramvay hattını hizmete aldıklarını kaydeden Erdoğan, “Antalya, İzmir, Ankara hızlı tren hatlarının proje çalışmalarında sona gelindi. Antalya Havalimanında iç ve dış hatlar terminalini genişlettik. 35 milyon yolcu kapasitesine ulaştırdık. 2. Havalimanını Gazipaşa'ya kazandırdık. 3. Havalimanı için kolları sıvadık. 4 milyon yolcu kapasiteli Batı Antalya Havalimanını 2022 yılına kadar Antalya'ya kazandırmayı hedefliyoruz. Demre'ye bir de kruvaziyer limanı yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.

"Expo aktif olmalı"
Antalya'nın turizm potansiyelinden de bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2016 yılında 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle sayılarda düşüş oldu. Bir önceki yıla göre 2017 yılında yüzde 57 artış oldu. 2017'de 10.5 milyona çıkan sayıyı bu yıl 14 milyon olarak hedefledik. Eser yapmak kadar bunların kıymetini bilmekte önemlidir. Prestij projelerimizden biride 112 hektarlık arazi üzerin kurulan uluslararası Expo 2016 fuar alanıdır. 3 milyar lira harcanarak tamamlandı. Şehrimizin ve ülkemizin tanıtımı açısından son derece önemlidir. EXPO'ya, turizmimizi deniz, kum, güneş, kısır döngüsünden kurtaracak eser olarak bakalım, hedeflerin çok gerisinde kalmış olsa da. Bu projenin yaşatılması hususunda gayret gösterilmesi gerekiyor. İlgili bakanlık ve büyükşehir belediyesi müşterek bir çalışmayla Expo alanının Antalya'mız ve ülkemize farklı hizmetler vermesini temenni ediyoruz” dedi.

Salonda, “Kapı kapı dolaşmaya hazırız”, “ gece gündüz çalışmaya hazırız”, “Millete hizmet yolunda kutlu yürüyüşe devam”, “ Antalya hazır”, “ Tek millet, tek bayrak, tek vatan,tek devlet”, “Afrin'e Zeytin Dalı, kahraman ordumuza Antalya'dan selam olsun” pankartları yer aldı. Polis, miting alanı ve salon çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.
Kongreye; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile çok sayıda partili katıldı.  

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.